Niemcy są państwem federalnym, które położone jest w zachodniej i środkowej Europie. Składa się ono z 16 krajów związkowych, które noszą nazwę landów, a jego stolicą jest Berlin, który jest równocześnie największym miastem. Jest to kraj, który ma niewiele symbolów, zwykle nawiązują one do symboli wojennych lub też do historii, gdzie Państwo Niemieckie było niegdyś cesarstwem.
Z czego znane są Niemcy? Poznaj najpopularniejsze symbole tego kraju!
Republika Federalna Niemiec jest znana ze swojej tolerancyjności i otwartości na świat. Jest krajem o bogatych tradycjach i aktywnej społeczności, która cały czas się rozwija. Posiadają wysoko rozwiniętą strefę naukową, a także kreatywną i kulturalną. Najważniejszymi symbolami Niemiec jest ich hymn, flaga oraz godło będącymi symbolami państwowymi, a do tych nieoficjalnych należą Brama Brandenburska, Reichstag, Mur Berliński czy Schrottwichteln. Jest jednym z głównych państw, które promowały jako pierwsze zwyczaj ubierania choinki podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Flaga, Hymn i Herb Niemiec
Flaga Niemiec jest flagą prostokątną, podzieloną na trzy poziome pasy jednakowej wielkości, od góry czarny, czerwony i złoty. Kolory zostały określone w konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku, a proporcje uregulowane przez rozporządzenie o niemieckich flagach z roku 1950. Flaga państwowa posiada również na samym środku herb, którym jest czarny orzeł przedstawiony na tarczy. Jej korzystanie jest zarezerwowane tylko dla instytucji rządowych, jednak uproszczona flaga, która posiada jedynie trzy pasy, może być stosowana przez każdego. Kolorystyka wywodzi się z czasów rewolucji, podczas której poszczególne grupy były oznaczane trzema barwami, a po ich zjednoczeniu symboliczne barwy stały się podstawą flagi.
Hymn Niemiec nosi nazwę Das Deutschlandlied, tytuł oznacza Pieśń Niemiec. Autorem tekstu był niemiecki poeta i historyk August Heinrich Hoffmann von Fallersleben, a sama pieść powstała na wyspie Helgoland w 1841 roku. Składała się ona z trzech zwrotem, pierwsza z nich zaczynała się od słów „Deutschland, Deutschland über alles”, oznaczającymi „Niemcy, Niemcy ponad wszystko”, a zwrotka wzywała do porzucenia partykularyzmów w dążeniu do jedności. Jednak Narodowosocjalistyczna propaganda wykorzystywała pierwsze słowa zwrotki, dlatego najczęściej rezygnuje się z jej publicznego wykonywania.
Herb Niemiec jest jednym z symboli narodowych Niemiec, a jego barwy odpowiadają fladze Republiki Federalnej Niemiec, jednak Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec nic nie wspomina o herbie. Wygląd herbu został uprawomocniony wraz z obwieszczeniem prezydenta z dnia 20 stycznia 1950 roku. Przedstawia on czarnego orła z głową zwróconą w prawo, czerwonym dziobem oraz szponami tego samego koloru, przedstawionego na złotej tarczy. Jego skrzydła są uniesione na wysokość głowy, a lotki posiada skierowane w dół. Zmodyfikowany herb jest obecny na flagach urzędowych, sztandarze prezydenckim oraz w emblematach instytucji federalnych. Orzeł symbolizuje witalność, odwagę oraz słońce, jest również nawiązaniem do cesarzów rzymskich.
Brama Brandenburska i Reichstag
Brama Brandenburska jest zabytkową budowlą znajdującą się w Berlinie. Jest to symbol Pokoju i Wolności od 3 października 1990 roku, gdy w rocznicę zjednoczenia Niemiec ukończył się jej remont i powróciła do pierwotnej formy. Wcześniej, w roku 1793 została wzbogacona kwadrygą, którą powoziła bogini zwycięstwa — Wiktoria, która uwieńczona była dębowymi liśćmi. Budowla została wtedy nazwana Bramą Pokoju. Budowa Bramy Brandenburskiej rozpoczęła się w roku 1788 i zakończyła w 1791 roku i szybko stała się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Berlina. Znajduje się również na rewersach niemieckich monet 10, 20 i 50 eurocentów, symbolizując zjednoczenie państwa niemieckiego.
Reichstad jest skrótem od oficjalnego zwrotu Plenarbereich Reichstagsgebäude. Jest to siedziba niemieckiego Bundestagu, a został on zbudowany w barokowym stylu przez Paula Wallota. Jego budowa rozpoczęła się w 1884 roku i skończyła się w 1894. Do 1918 roku znajdował się tam Reichstag II Rzeszy. Niestety podczas pożaru w 1933 roku, budynek został prawie w całości zniszczony, jednak w latach 60. został odbudowany i przebudowany. Jego ponowny remont miał miejsce w 1991-1999.
Mur Berliński
Mur Berliński był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Strzegł granicy Berlina Zachodniego oraz Berlina Wschodniego i NRD. Podczas prób przedostawania się przez mur, wiele osób zostało zabitych. Przejście przez mur było możliwe jedynie z paszportem wraz z wizą, która uprawniała poruszanie się na trasach tranzytowych. Mur Berliński upadł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989 roku po prawie 30 latach istnienia. Przez decyzję o otwarciu granicy, powszechny entuzjazm mieszkańców spowodował spontaniczne zburzenie Muru Berlińskiego, co jest symbolem ponownego zjednoczenia Niemiec po podziale.
Choinka świąteczna
Przystrojona na święta choinka została narodzona w Alzacji, gdzie wstawiano iglaste drzewa i ozdabiano je przedmiotami wykonanymi z papieru i jabłkami, co było symbolem rajskiego drzewa. Marcin Luter był wielkim zwolennikiem tego zwyczaju, dlatego zalecił spędzanie świąt w domowym zaciszu, a protestanckie Niemcy szybko przejęły zwyczaj ubierania choinki. Początkowo były one wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu, a nieco później obrządek przejął Kościół katolicki. Rozpowszechnił strojenie choinki w całej Europie Północnej i Środkowej, a choinka z biegiem czasu stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia.
Schrottwichteln
Jest to jeden z niemieckich zwyczajów, który polega na obdarowaniu bliskich rupieciami lub rzeczami, które nie spełniają żadnej funkcji. Ma swoje miejsce w okresie świąt Bożego Narodzenia, w który to podarki pakuje się w gazetę lub w worek na śmieci. Jest to przeprowadzane najczęściej w domowym zaciszu, gdzie można swobodnie rzucić kostką do gry. Osoba, która wyrzuci 6, ma prawo do wyboru podarunku z worka, a osoba, która zostanie z najgorszym przedmiotem, jest uznawana za „króla balu”. Zadaniem wszystkich jest nie zostać z wybranym bublem. Zasady często różnią się pomiędzy grupami, a wymiana prezentami trwa do momentu upłynięcia czasu.
Podsumowanie
Niemcy nie posiadają dużo symboli narodowych lub takich, które by były charakterystyczne dla ich kraju. Ich najważniejszymi symbolami są symbole państwowe — herb, flaga i hymn, jednak istnieją również symbole wywodzące się z historii (Mur Berliński) lub tradycji rodzinnych (Schrottwichteln).