Symbole na Tatuaż #3 – Drzewo

Drzewa są uważane za długowieczne i odporne. Przetrwają długi czas (nawet do 5000 lat), burzliwe warunki atmosferyczne, co czyni je znakiem siły i przystosowania się do wielu społeczeństw.

07.07.17
Brak komentarzy

Drzewa są uważane za długowieczne i odporne. Przetrwają długi czas (nawet do 5000 lat), burzliwe warunki atmosferyczne, co czyni je znakiem siły i przystosowania się do wielu społeczeństw. Zapewniają bezpieczeństwo stworzeniom które żyją w ich gałęziach, podróżnym którzy odpoczywają w cieniu, i każdemu kto buduje dom z drewna. Drzewa dostarczają pożywienia i składników medycznych wielu kulturom.

Niektórzy ludzie stwierdzili, że niektóre rodzaje drzew są święte, Celtowie czczą drzewa dębowe, Grecy drzewa oliwne. Druidzi (i inni poganie) spotykali się w sakralnych gajach, zwłaszcza dębu, a termin „druid” może pochodzić z celtyckiego słowa dąb. Budda rzekomo uważał drzewa (Bodhi) figowe jako symbol oświecenia; Dla Hindusów drzewo peepalne (lub drzewo figowe lub drzewo Bodhi) jest również ważne ze względów duchowych, i jest stosowane w leczeniu astmy, żółtaczki, cukrzycy, padaczki, problemów żołądkowych, stanów zapalnych i infekcji. Hindusi również czczą banyan, Ashoka i drzewa sandałowe. W biblijnej historii stworzenia drzewo życia w ogrodzie Eden zawierało całą wiedzę o dobru i złu. W judaizmie drzewo życia reprezentuje świętą geometrię, reprezentowaną jako schemat dziesięciu punktów.

Dzisiaj jako formę kultu drzewa można uznać choinkę, którą wielu ludzi (chrześcijan) wprowadza do domu w okresie świątecznym i zdobi, ozdobami i światełkami.
Użycie wiecznie zielonych drzew, wieńców i girladów do symbolizowania wiecznego życia było zwyczajem starożytnych Egipcjan i Chińczyków. Wielbienie drzew było wspólne wśród pogańskich Europejczyków i przetrwało ich nawrócenie na chrześcijaństwo.

Tatuaż Drzewo życia – Co symbolizuje?

Mitologia drzewa życia można znaleźć w różnych religiach, filozofiach, historiach i kulturach, a chociaż jego znaczenie i wygląd różnią się, ogólna myśl za nią jest taka sama. To drzewo (znany również jako święte drzewo, drzewo wiedzy, drzewo lub nieśmiertelność, drzewo świata lub drzewo kosmiczne) nawiązuje do wzajemnego powiązania żywych rzeczy i służy jako metafora istnienia- źródło życia.
Drzewo życia symbolizuje nieśmiertelność i wieczność, wiedzę i mądrość, siłę i ochronę, obfitość i wzrost, przebaczenie i zbawienie. W wielu tatuażach drzewo życia jest rysowane z jego korzeniami i gałęziami skręcanymi w kole.

Tatuaż Drzewo wiśni – Czego jest symbolem?

W kulturach azjatyckich kwiaty wiśni są symbolem kobiecego piękna. Z tego powodu prosta gałązka wiśni, a nie całe drzewo, są popularnymi wyborami dla kobiet.

Warto jednak wiedzieć, że o ile Chińczycy postrzegają drzewo wiśni jako atrybut kobiecości, natomiast Japończycy postrzegają je również jako symbol życia, ponieważ drzewo corocznie wiosną przez kilka tygodni spektakularnie zakwita oznacza to powrót życia.

Korzenie

Korzenie są symbolicznymi oznakami związku z przeszłością, a także reprezentują głębokie, skomplikowane i niewidzialne drogi, które drzewo wspiera i znajduje pożywienie. Korzenie mogą wskazywać, że wytatuowana osoba jest związana z przeszłością, ich przodkami lub rodziną.

Liście

Liście mogą mieć bardzo różne znaczenia. Dla niektórych liście oznaczają wzrost i odrodzenie, ponieważ drzewa otrzymują nowe liście każdego roku. Dla innych liście pozostają symbolem przemijania czasu i rzeczami które zanikają, cykliczne rzucanie starych, aby ustąpić miejsca nowym. Świeże młode liście są najczęściej używane do pokazania nowego wzrostu, podczas gdy pełne dojrzałe liście mogą stanowić gromadzenie lat. Używanie kolorów jesiennych może również odzwierciedlać dojrzałość lub wzrost. Uschłe liście są najbardziej negatywne, ponieważ pokazują śmierć lub umieranie.

Symbolika rodzajów drzewa

W zależności od kultury istnieje wiele interpretacji dotyczących znaczenia różnych typów drzew.
Drzewa jabłoni: Jabłka występują w wielu tradycjach religijnych, często jako mistyczne lub zakazane owoce. Mogą być dualne: przedstawiają zło i pokusy wynikające z biblijnego wykorzystania jabłoni jesienią Adama, ale również stanowią wiedzę i naukę.

Drzewa jesionowe: mogą mieć ogromną średnicę i wysokości. Można sobie wyobrazić system korzeniowy wymagany do wspierania tego rodzaju wzrostu. Jego wzrost, rozmiar i głęboki i skomplikowany system korzeniowy mogą działać jak metafory. Drzewo jesionowe ma również często znaczenie duchowe i jest używane jako ofiara dla bogów lub jako symbole duchowej świadomości lub oświecenia.

Drzewa osiki: W literaturze i legendach znajdujemy wiele wzmianek o drżeniu liści osiki. Każdy, kto jest zaznajomiony z tym drzewem, widział, jak tańczy na wietrze. Druidzi udawali się do gajów osikowych aby obserwować taniec natury. Osiki symbolizują pozytywne zakończenie czegoś (pozbycie się strachu lub wątpliwości, przezwyciężanie trudności), ale mogą także stanowić symbol żałoby lub rozpaczy.

Wawrzyn: uważa się, że wawrzyn pomaga w komunikacji z duchami. Drzewa wawrzynu otaczały świątynię Apolla, aby oczyścić dusze przed ich wejściem. Jest to bardzo pozytywne drzewo, które symbolizuje chwałę i honor lub nagrodę.

Buk: Solidne i imponujące drzewo o gładkiej, szarej korze, krótkim pniu i rozłożystych gałęziach, buk jest często postrzegany jako symbol utraconej wiedzy, wiedzy przodków lub przeszłości. Buk może być oznaką dobrobytu, wiedzy lub cierpliwości.

Brzoza: inne pozytywne drzewo o wielu właściwościach leczniczych, często używane do nowych początków, odrodzenia, odnowienia i oczyszczania. Z charakterystyczną białą korą brzoza służyła do ochrony: w Sylwestra, gałęzie wisiały nad drzwiami, aby odeprzeć pecha, a w maju brzozy były ozdobione szmatami, aby odeprzeć zło. Tradycyjna miotła czarownicy została wykonana z gałęzi brzozy.

Cedr:Od tysiącleci czczono wiele drzew cedrowych, ich drewno służyło jako budulec świętych miejsc a palenie go jako rytuał oczyszczenia. Symbolizują ochronę i nieprzejednanie.

Cyprys:
Egipcjanie używali cyprysów w celu ochrony mumii, a Grecy i Rzymianie używali go do trumien i urny, aby pochować zmarłych. Muzułmanie i chrześcijanie posadzili cyprys na cmentarzach, aby odeprzeć złe duchy. Choć aspekt ochrony jest pozytywny, cyprys stanowi również symbol żałoby, śmierci i smutku.

Drzewa figowe: Figi są często używane do przekazywania graficznego zakrywającego coś co jest żenujące lub obrzydliwe, prawdopodobnie wynika to z opowieści Biblijnej, w której Adam i Ewa stosowali figowe liście, aby ukryć nagość po zjedzeniu z drzewa wiedzy. Wiele obrazów i posągów używa figowych liści, aby pokryć genitalia swoich poddanych. Tak więc drzewa figowe, znane z długowieczności mogą reprezentować płodność lub próbować ją ukryć, ale także mogą stanowić brak wstydu.

Drzewo Lipy:
Ściśle związane z małżeństwem, drzewa te symbolizują monogamia i miłość.

Drzewa klonu: służą do symbolizowania równowagi, harmonii i obowiązków.

Dąb: Celtowie uhonorowali dęby jako święte rzeczy i wierzyli, że mogą uzyskać dostęp do różnych środowisk psychicznych poprzez „otwarcie dębowych drzwi”. Dąb to przede wszystkim wytrzymałość, wolność i odwaga.

Topole:
Drzewo, które można uznać za negatywne, często jest związane ze śmiercią, pogrzebem i żałobą.

Drzewa orzechowe: Według rdzennych Amerykanów drzewa orzechowe stanowią symbole jasności i ostrości.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 votes, average: 3,33 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments