Stany Zjednoczone są państwem, które składa się z 50 stanów i jest czwartym krajem pod względem zajmowanej powierzchni. Ich terytorium obejmuje również wyspy na Pacyfiku i na Atlantyku. Jest to kraj zróżnicowany językowo oraz kulturowo ze względu na wcześniej zajmującą te terytoria ludność plemienną i emigrującymi Europejczykami. Wraz z Europejczykami na tereny przybyli również wcześniejsi mieszkańcy Afryki, którzy zostali pojmani do pracy na plantacjach, jednak po wojnie secesyjnej zostali oni uwolnieni. Proces integracji społecznej pomiędzy trzema społecznościami nadal trwa.
Z czego znane są Stany Zjednoczone? Poznaj najpopularniejsze symbole tego kraju!
Oficjalnymi symbolami USA jest flaga, hymn oraz dewiza, Stany Zjednoczone nie posiadają oficjalnego herbu. Tę funkcję nieoficjalnie pełni Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych. Posiadają również symbole rozpoznawane i znane na całym świecie, takie jak Statua Wolności czy Hollywood wraz z Walk of Fame, jak i także Empire State Building. Do nieoficjalnych symboli należą również amerykańskie taksówki Yellow Caps, restauracja McDonald’s czy pieczony indyk, który jest podawany w Święto Dziękczynienia.
Flaga, Hymn i Dewiza USA
Flaga USA jest jednym z symboli państwowych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Składa się z trzynastu pasów równej wysokości w położeniu poziomym, na przemian czerwonych i białych (w tym czerwone pasy są zarówno na początku, jak i na końcu), a w lewym górnym rogu znajduje się niebieski prostokąt z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi, białymi gwiazdami. Gwiazdy są rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 i 5 gwiazd naprzemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich. Jest potocznie nazywana Stars and Stripes lub Old Glory. Jest symbolem wolności i praw, które są zagwarantowane w konstytucji oraz wolności jednostki. Palenie flagi jest symbolem aktu obywatelskiego nieposłuszeństwa lub w celu zaprotestowania przeciwko działaniom rządu. Flaga powieszona odwrotnie symbolizuje nadchodzące niebezpieczeństwo, jednak można ten symbol wykorzystać jedynie w sytuacji skrajnego zagrożenia.
Hymnem USA jest The Star-Spangled Banner, który w tłumaczeniu oznacza „Gwieździsty Sztandar„. Został skomponowany do melodii Johna Stafforda Smitha, a tekst napisał Francis Scott Key. Został oficjalnie zatwierdzony jako hymn przez Kongres Stanów Zjednoczonych w dniu 3 marca 1931 roku. Opowiada o wolności wywalczonej w wojnach oraz o dzielnych obywatelach mieszkających w USA.
Dewizą Stanów Zjednoczonych jest In God we trust (Bogu ufamy). Zastąpiła ona w roku 1956 nieoficjalne motto „E pluribus unim” („Z wielości jedno”). Ostateczna forma motta ukształtowała się w czasach wojny secesyjnej (1861-1865), jednak oficjalnie dewiza została zaakceptowana w czasach zimnej wojny, gdy Stany Zjednoczone chciały odróżnić się od ateistycznego Związku Radzieckiego.
Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych
Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych (z angielskiego Grat Seal of the United States) jest metodą potwierdzania autentyczności dokumentów, które są wydawane przez władze USA. Pieczęć znajduje się w posiadaniu sekretarza stanu, a po raz pierwszy została użyta w 16 września 1782 roku. Pracę nad jej stworzeniem nadzorował Charles Thomson. Jest nieoficjalnie używany w roli godła na paszportach czy innych dokumentach.
Na awersie znajduje się postać bielika amerykańskiego, który posiada rozpostarte skrzydła. Są one zdobione 13 piórami. W lewej łapie trzyma 13 strzał, zaś w prawej — gałązkę oliwną o 13 liściach. Symbolizuje umiejętność prowadzenia wojen oraz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. Głowa orła, która jest skierowana w stronę gałązki oliwnej, symbolizuje wyższość pokoju nad wojną. Dziobem orzeł chwyta szarfę z mottem „E Pluribus Unum”, które oznacza z łaciny „Jedno uczynione z wielu”. Motto złożone jest z 13 liter, a nad głową znajduje się nimb z 13 gwiazdami na niebieskim tle. Posiada na piersi tarczę, której górna część jest granatowa, a dolną tworzą pionowe czerwono-białe pasy, których ilość wynosi 13.
Na rewersie znajduje się niedokończona piramida z 13 warstwami kamieni, a u podstawy widnieje napis MDCCLXXVI, oznaczający rok 1776. W miejscu szczytu piramidy widnieje Oko Opatrzności, a wokół obrazu znajdują się dwie łacińskie sentencje: na górnej części „Annuit Coeptis„, oznaczające „[Bóg] spojrzał życzliwie na nasze przedsięwzięcie” (które jest również złożone z 13 liter) oraz na dolnej „Novus ordo seclorum„, który w tłumaczeniu z języka łacińskiego znaczy „Nowy Porządek Wieków”.
Liczba trzynaście symbolizuje trzynaście brytyjskich kolonii, które znajdowały się w brytyjskiej kolonii w Ameryce Północnej. W 1775 roku zbuntowały się przeciwko królowi Jerzemu III — doszło do starć zbrojnych kolonistów z wojskami brytyjskimi. Nazywała się ona wojną o niepodległość Stanów Zjednoczonych, która trwała to 1783 roku. Traktat pokojowy zawarty w Paryżu 3 września 1783 wprowadził USA na mapę polityczną świata jako niepodległe państwo. Od buntu przeciwko Wielkiej Brytanii rozpoczęło się tworzenie Stanów Zjednoczonych, a także pozwoliły na powstanie USA.
Statua Wolności
Statua Wolności jest posągiem na wyspie Liberty Island w regionie Nowego Jorku, jej nazwa tak naprawdę brzmi Wolność Opromieniająca Świat. Jest nieoficjalnym symbolem wolności, zarówno Nowego Jorku, jak i całych Stanów Zjednoczonych. Została wzniesiona w latach 1884-1886, a zaprojektowana została w stylu neoklasycystycznym przez Frédérica Auguste’a Bartholdiego, Gustave’a Eiffela i Richarda Morrisa Hunta. Jest darem narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego, który upamiętnia przymierze narodów w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych, dlatego na tablicy, którą przedstawiona na posągu kobieta trzyma w lewej ręce, jest wybita data odzyskania wolności przez USA. W prawej ręce posiada pochodnię, symbolizującą postęp Stanów Zjednoczonych. Statua została również wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Hollywood i Walk of Fame
Hollywood jest dzielnicą Los Angeles, która jest najważniejszym ośrodkiem amerykańskiej kinematografii. Słowo jest używane również jako nazwa skrótowa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego, bez względu na miejsce kręcenia filmu. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem jest napis na wzgórzach Hollywood, który składała się początkowo z dużych liter tworzących słowo „HOLLYWOODLAND”. Miał on na celu reklamę rozwoju budownictwa mieszkaniowego na terenie dzielnicy, jednak w pewnym momencie zaczął niszczeć. W roku 1949 podczas renowacji usunięto zwrot „LAND”, by napis odnosił się do dzielnicy Hollywood, a nie do budownictwa. W Los Angeles znajduje się również Walk of Fame — Aleja Sław, gdzie na chodniku widnieją odlane gwiazdy, symbolizujące ludzi ze świata show-biznesu. Gwiazd jest łącznie 2400.
Empire State Building
Empire State Building został określony przez American Society of Civil Engineers jako jeden z siedmiu cudów świata. Zaliczany jest do jednych z najwyższych budynków na świecie (w USA obecnie jest piąty pod względem wysokości), a jego wysokość wynosi 381 metrów. Został oddany do użytku w roku 1931, a stworzony został w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates, miał początkowo służyć jako przystań i port dla Zeppelinów, jednak obecnie znajduje się w nim większość komercyjnych stacji radiowych i telewizyjnych. Stało się tak ze względu na niebezpieczeństwo, które spowodowane jest silnymi podmuchami wiatru i wielkością budynku, które odkryto podczas testów ze sterowcami.
Amerykańskie taksówki
Amerykańskie taksówki są jednym z rozpoznawalnych, nieoficjalnych symboli USA. Są one żółte taksówki, które są nazywane Yellow Cabs, które poruszają się po ulicach Nowego Jorku. Na przodzie maski są zamontowane oficjalne medaliony, a płyta z grubego plastiku oddziela kierowcę od pasażera, co ma potwierdzać ich autentyczność. Możliwość zabrania pasażerów jest symbolizowana wyłączeniem światła lub włączeniem światła off-duty, który informuje o rezerwacji taksówki. Osoby, które zechcą przejechać się amerykańską taksówką, muszą ponieść dodatkowe koszty za przejazd przez most lub tunel.
McDonald’s
McDonald’s jest barem szybkiej obsługi, który został założony w roku 1940 przez Richarda i Maurice’a McDonaldów (zobacz: logo McDonald). Zajmują się serwowaniem szybkim dań typu fast food, umożliwiając zjedzenie posiłku zabieganym ludziom. McDonald’s oferuje zarówno jedzenie na miejscu, jak i na wynos, a także tzw. drive-thru, który umożliwia złożenie zamówienia z samochodu. Jest również możliwe dostarczenie jedzenia na wynos do domu lub do miejsca pracy. Czas przygotowania posiłku to zaledwie kilka minut, przez to bar zyskał bardzo szybko na popularności i do teraz występuje w większości krajów na świecie. Menu oferowane w McDonald’s również różni się pomiędzy krajami, oferując produkty dostosowane do kultury społeczeństwa.
Pieczony indyk
Pieczony indyk jest tradycyjną potrawą serwowaną w Święto Dziękczynienia, odbywającego się w ostatni czwartek listopada. Upamiętnia spożycie pierwszego dziękczynienia przez kolonizatorów przybyłych z Anglii w roku 1621. W roku 1947 oficjalnie został podany prezydentowi Harry’emu S. Trumanowi przez przedstawicieli hodowców ptactwa, a od 1989 roku odbywa się „prezydenckie ułaskawienie” podarowanego indyka, które przeprowadził podczas swojej pierwszej kadencji George H.W. Bush. Często symbolizuje wyraz podziękowania, a także ciepło domowego ogniska i rodzinność.
Podsumowanie
Stany Zjednoczone posiadają wiele symboli, które są związane z wolnością. Dużą uwagę zwraca się również na historię państwa czy poczucie jedności pomiędzy wieloma kulturami, tradycjami i systemami wartości. Często na państwowych symbolach pojawia się liczba 13, a także odniesienia do wiary w Boga.