Szafiry są bardzo znanymi i cenionymi w wielu kulturach na całym świecie kamieniami szlachetnymi. Były używane do produkcji biżuterii już w starożytności. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa sappheiros znaczącego niebieski kamień. Razem z rubinami są odmianą tego samego minerału, którym jest korund. Z tego powodu występować mogą w wielu barwach poza czerwoną, ponieważ czerwone szafiry nazywane są rubinami. Jednak najbardziej znane są te w kolorze niebieskim. Im bardziej jest on głęboki i nasycony i im większa jest jego przezroczystość, tym wyższa cena kamienia. Duże złoża szafirów znajdują się w Birmie, Indiach i Pakistanie, jednak ich występowanie ma miejsce również w innych krajach takich jak: Australia, Madagaskar i Sri Lanka. Jakie znaczenie i symbolikę posiada ten kamień?
Znaczenie i symbolika szafiru
Szafiry od dawnych czasów były uważane za kamienie bardzo związane z duchowością i mistycyzmem. W starożytnej Grecji były klejnotami przypisanymi Apollu, bogu przepowiedni. Z tego powodu były noszone podczas wizyt w słynnej przepowiedni w Delphi i miały pomóc w dojrzeniu przyszłości. Również w kulturach Wschodu łączone były z jasnowidzeniem i miały otwierać trzecie oko, czyli mityczny dodatkowy zmysł człowieka odpowiedzialny za intuicje i widzenie przyszłości. Inną pozytywną cechą związaną z ludzkim umysłem, którą symbolizował szafir była mądrość. Dlatego były to kamienie chętnie noszone przez profesorów i studentów. Sam król Salomon, który jest biblijnym symbolem mądrości i sprawiedliwości miał nosić talizman z szafiru.
Ze względu na niebieski kolor uważane były również za symbol nieba. W Persji uważano, że kolor nieba bierze się z odbicia światła od wielkiego szafiru, na którym opiera się Ziemia. Persowie uznawali je również za kamienie nieśmiertelności i wiecznej młodości. Skojarzenie z szafirów z niebem widoczne było również w kulturze chrześcijańskiej. Dlatego w średniowieczu wysokie duchowieństwo papieże, kardynałowie i biskupi nosili pierścienie z tymi kamieniami w celu ochrony przed złem i grzesznymi pokusami diabła. Symbolizowały one także inne pozytywne cechy, takie jak niewinność i czystość.
Właściwości kamienia – ezoteryka
Jedną z przypisywanych szafirom właściwości ezoterycznych jest zdolność uspokajania umysłu. Pozwalają one odprężyć umysł i odpędzić niechciane myśli. Dodatkowo zwiększają one zdolność skupiania się na realizowanym celu oraz ułatwiają pozytywne myślenie. Dlatego biżuteria z nich wykonana dobrze sprawdza się jako pomoc podczas medytacji. Znajdą zastosowanie u osób pracujących umysłowo, studentów i uczniów. W magii szafiry miały właściwości ochronne. Noszenie ich miało odpędzać złe duchy i chronić przed złymi urokami, poza tym miały chronić swoich posiadaczy przed trucizną. Dodatkowo uważano, że wzmacniają one dary jasnowidzenia i przewidywania przyszłości.
Szafir – użycie w biżuterii
Również współcześnie powszechnie wykorzystuje się szafiry do produkcji biżuterii. Jednym z powodów tej popularności jest fakt, że ich piękny niebieski kolor jest bardzo uniwersalny i można nosić go na wiele okazji, zarówno formalnych i nieformalnych. Poza tym bardzo dobrze komponuje się on zarówno w połączeniu ze złotem i srebrem, jak i pasuje kolorystycznie do większości ubrań. Inną cechą, którą się wyróżniają, jest ich bardzo duża twardość, są najtwardszym materiałem naturalnym zaraz po diamentach. Przekłada się to na wytrzymałość i długowieczność biżuterii wykonanej z tych kamieni. Szafiry są również popularną alternatywą dla diamentów w pierścionkach zaręczynowych i są drugim najczęściej używanym w nich klejnotem.