Kolor Pomarańczowy

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Teoria koloru, czy też teoria barwy to poważny interdyscyplinarny dział wiedzy, którego przedmiotem badań jest schemat powstawania u człowieka wrażeń barwnych oraz teoretyczny i praktyczny aspekt wszystkich czynników zewnętrznych, biorących udział w tym procesie. Przez kolejne stulecia wiedza o kolorze była oparta o obserwację natury i doświadczenia, a wszelkie próby tłumaczenia percepcji barw sięgały do intuicji. Już w starożytności artyści parający się malarstwem zauważyli, że łączenie różnych pigmentów daje zupełnie nowe wyniki, czasem zaskakujące. I to właśnie artyści, poprzez intuicyjne próby mieszania farba na palecie malarskiej, stworzyli niezwykłą historię koloru, która dała nam gotyckie, renesansowe czy barokowe malarstwo.

Na przykład kolor pomarańczowy

W roku 150n.e. Klaudiusz Ptolomeusz jako pierwszy pokusił się o opisanie zjawiska rozszczepienia światła. Zwrócił też uwagę, że nie tylko przedmioty posiadają indywidualną barwę, ale i światło. W XIIIw. Roger Bacon podjął się próby wytłumaczenia zjawiska tęczy i rozszczepienia światła na poszczególne barwy. Jednak dopiero w wieku XVII zdefiniowano problem natury koloru, a badania na jego powstawaniem, wpływem na człowieka i symboliką trwają do dzisiaj.

Na przykład kolor pomarańczowy zaliczany jest do rodziny barw jaskrawych i wywodzi się z palety kolorów podrzędnych. Otrzymuje się go poprzez zmieszanie dwóch podstawowych barw, jakimi są: czerwony i żółty. Nazwa tego koloru wywodzi się od owocu pomarańczy, stąd kolor pomarańczowy lub orange. Skojarzenie barwy pomarańczowej z owocami cytrusowymi symbolicznie odwołuje się do wszystkiego co egzotyczne, inspirujące i ekscytujące. To kolor, który sugeruje odwagę w czynach, niezależność i skłonność do podejmowania ryzyka. Niesie w sobie entuzjazm i niezmąconą niczym energię. Uspokaja się, gdy zmienia się w barwę żółtą, energetyzuje, gdy przybiera odcień czerwieni. Osoby preferujące kolor pomarańczowy charakteryzują się pasją, ambicją, determinacją w działaniu. Lubią zabawę i towarzystwo, a życie sprawia im nieustannie radość. Kolor pomarańczowy kojarzy się z zachodem słońca, z tą częścią dnia, która przeznaczona jest na sprawy prywatne, najprzyjemniejsze.

Kolor pomarańczowy w praktyce

Ale ponieważ kolor pomarańczowy należy do barw wyrazistych czy wręcz jaskrawych, stosuje się go w symbolice znaków ostrzegawczych, przede wszystkim do informowania o zbliżającym się niebezpieczeństwie. W tym kolorze produkuje się kapoki, kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe, kamizelki pracowników budowy, w tym dróg, kaski ochronne. Kolor pomarańczowy kontrastuje ze wszystkim barwami powietrza, ziemi i wody. Widoczny jest z daleka i ani na chwilę nie traci na ostrości, nie zleje się z powietrzem nawet o zmierzchu, a w sztucznym świetle lamp dodatkowo fosforyzuje.

Kolor pomarańczowy miał swój wielki moment w aranżacji wnętrz, gdy zastosowano go do malowania ścian. Dzisiaj w mieszkaniach stosowany jest bardziej oszczędnie, przede wszystkim, by nadać pomieszczeniu świeżości i skontrastować na przykład z kolorem szarym czy skandynawskim niebieskim. Akcenty pomarańczowe w salonie czy sypialni sugerują ciepło i intymność, przywołują skojarzenie z ogniem i słońcem.

Kolor pomarańczowy w różnych kulturach

Kolor pomarańczowy w Chinach odbierany jest jako ten, który mieści się pomiędzy barwą żółtą, odzwierciedlającą doskonałość, a barwą czerwoną, która symbolizuje szczęście (zobacz: symbole szczęścia). Jednocześnie utożsamiany jest z przemianą, również duchową. Kolor żółty i czerwony stanowią swoje przeciwieństwo, łączy je barwa pomarańczowa, korzystająca z najlepszych cech obu. W buddyzmie kolor pomarańczowy pełni szczególną rolę, to kolor oświecenia i doskonałości w najczystszym wymiarze. Buddyjscy mnisi nurtu therawady noszą pomarańczowe szaty, często uzupełnione czerwoną, ognistą tkaniną. Kolor pomarańczowy symbolizuje więc inteligencję, duchowość, zaangażowanie, aktywność i entuzjazm.

Również fengshui, starożytna chińska praktyka planowania przestrzeni korzysta z koloru pomarańczowego. Reprezentuje on tam drugą czakrę – siłę życiową, kreatywność, ale też zmysłowość, żywioł trudny do opanowania.

Kolor pomarańczowy wokół nas

Barwę pomarańczową i wszystkie odcienie jej bliskie wykorzystuje współczesny marketing. Ponieważ kolor ten pobudza apetyt i smak, ale też wyzwala energię towarzyską, stosuje się go do produkcji wielu opakowań produktów spożywczych. Kolor pomarańczowy widnieje na opakowania chipsów, słodyczy, i wielu innych przekąsek, zaleca się go do wystroju restauracji czy fast foodów. Jego niepokojąca energia ma wyzwalać pragnienie na więcej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments