Symbol SS

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Amulety
BLOG
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Popularne
Runy
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Adolf Hitler jak też i cała armia nazistowska bardzo dużą uwagę przywiązywała do symboliki. Z racji tego, że uważali się oni za rasę panów, bardzo chętnie korzystali z nawiązań do starożytnych cywilizacji. Znak elitarnej organizacji, która w swoim założeniu miała chronić wodza III rzeszy jest zaczerpnięty z kultury nordyckiej. Czym było SS i skąd pochodzi ich znak?

Historia symbolu SS

Oddziały SS - symbol znajduje na hełmach żołnierzy

Sama geneza znaku SS (symbolu przypominającego podwójną czwórkę lub błyskawicę) jest dość ciekawa, ponieważ składa się z dwóch liter z pisma runicznego i oznacza „Sig”, czyli zwycięstwo. Co ciekawe w swojej oryginalnej formie w alfabecie runicznym wikingów symbolizowała literę s jak również reprezentowała słońce. Podwójna runa Sig została symbolem SS, w 1933r. za sprawą Waltera Hecka. Był on jednym z grafików w firmie zajmującej produkcją emblematów i insygniów z siedzibą w Bonn. Na pierwszy rzut oka obie runy Sig napisane koło siebie wyglądają jak dwie błyskawice. Zostały one bardzo szybko zaakceptowane i wykorzystane przez wszystkie instytucje związane z SS. A co więcej możemy powiedzieć o samej organizacji?

SS (Schutzstaffel) powstało w listopadzie 1925 roku. Jego bezpośrednim założycielem i protektorem był sam Adolf Hitler. Głównym celem na samym początku istnienia SS była ochrona wodza i wieców partyjnych, w których on uczestniczył. Na czele tej organizacji w styczniu 1929 roku stanął Heinrich Himmler i pełnił tę funkcję do końca wojny. W czasie działania tej organizacji była ona uważana za najbardziej elitarną jednostkę III rzeszy i w trakcie wojny tylko zyskiwała na elitarności. Sam Himmler wprowadził bardzo rygorystyczne kryteria przyjmowania w szeregi tej organizacji. Zostały wprowadzone specjalne karty rasowe, w których trzeba było podać miedzy innymi szczegóły dotyczące cech fizycznych. Rok 1933 powstał Główny Urząd SS do spraw Rasy i Osadnictwa, który to odegrał kolosalną rolę w tworzeniu polityki rasowej. Organizacja ta zarządzała podczas wojny obozami koncentracyjnymi jak również całą siecią obozów pracy przymusowej. Organizacja SS wsławiła się brutalnością i zaciekłością w walce. Jest tez ona odpowiedzialna za liczne zbrodnie wojenne jak i okrucieństwa.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 2,00 out of 5)

Dodaj komentarz

avatar