Swastyka

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Amulety
BLOG
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Popularne
Runy
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Swastyka – Pochodzenie symbolu

 

Swastyka jest równobocznym krzyżem z czterema ramionami zgiętymi pod kątem prostym. Najstarsze dowody archeologiczne ozdobione swastykami pochodzą z cywilizacji starożytnych Indii. Jest powszechnie stosowana w religiach indyjskich, zwłaszcza w hinduizmie i buddyzmie, przede wszystkim jako symbol tantryczny, aby wywołać szakti lub święty symbol pomyślności. Swastyka ma bogatą historię. Użyto jej co najmniej 5000 lat, zanim Adolf Hitler zaprojektował flagę nazistowską. Słowo swastika pochodzi od sanskryckiej svastika, co oznacza „szczęście” lub „dobre samopoczucie”. Motyw (zakrzywiony krzyż) wydaje się być używany po raz pierwszy w neolijskiej eurazji, być może reprezentuje ruch słońca przez niebo. Do tego czasu jest to święty symbol w hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie. Swastyka ma także starożytną historię w Europie, pojawia się na artefaktach z kultur przedchrześcijańskich w Europie.

Rodzaje Swastyk

Znak ten ma wiele różnych odmian w zależności od krajów i kultur w jakich był używany. Możemy jednak odróżnić kilka podstawowych rodzajów swatyk.

  • Swastyka używana w III rzeszy (obraz 2)
  • Krzyż Solarny (obraz 3)
  • Swastyka indyjska (obraz 4)
  • Swastyka nazywana potocznie rękami Boga (obraz 5)
  • Kołowrót (Swarzyca) – Rodzaj Swastyki używany przez dawnych słowian (obraz 6)

 

 

Odrodzenie symbolu

 

Symbol ten doświadczył odrodzenia pod koniec dziewiętnastego wieku, po obszernych pracach archeologicznych, prowadził je między innymi słynny archeolog Heinrich Schliemann. Archeolog ten odkrył zakrzywiony krzyż na miejscu starożytnej Troi. Schliemann zauważył że łączył się on z podobnymi kształtami znalezionymi na ceramikach w Niemczech i spekulował, że jest to „znaczący symbol religijny naszych odległych przodków”.

Historia Swastyki w nazistowskich Niemczech

 

Na początku dwudziestego wieku swastyka była szeroko stosowana w Europie. Miała wiele znaczeń, najczęściej będących symbolem szczęścia i pomyślności. Jednak po opublikowaniu prac Schliemanna wkrótce powstały ruchy nacjonalistyczne, dla których swastyka była symbolem „tożsamości aryjskiej” i niemieckiej dumy nacjonalistycznej.

To przypuszczenie aryjskiego pochodzenia kulturowego jest prawdopodobnie jednym z głównych powodów, dla których partia nazistowska formalnie przyjęła swastykę lub Hakenkreuz ( hakowy krzyż) jako symbol w 1920 roku.

Partia nazistowska nie była jedyną partią, która używała swastyki w Niemczech. Po I wojnie światowej wiele lewicowo-nacjonalistycznych ruchów przyjęło swastykę. Jako symbol stała się związaną z ideą rasowego „czystego” stanu.

Swastyka stała się najbardziej rozpoznawalną ikoną nazistowskiej propagandy, pojawiając się na fladze, o której mówił Hitler w Mein Kampf, jak również na plakatach wyborczych, na ramionach, medalionach i odznakach dla wojskowych i innych organizacji. Potężny symbol, który miał wzbudzać dumę wśród ruchu aryjskiego. Swastyka również uderzyła w życie Żydów i innych uważanych za wrogów hitlerowskich Niemiec.

Swastyka w dzisiejszych czasach

 

Mimo swych dobrych początków, swastyka obecnie jest najczęściej utożsamiana z nazistowskimi Niemcami. Używanie tego symbolu jest prawnie zabronione w wielu krajach, także Polsce na podstawie ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu Karnego (Dziennik Ustaw 1997 nr 88 poz. 553) w art. 256 i 257 „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Źródło https://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10007453

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Dodaj komentarz

avatar