Symbole w Weselu

W ,,Weselu” Stanisława Wyspiańskiego treść wypełniona jest symboliką – zwłaszcza akt II i III. W tym dziele znajdziemy zarówno Symboliczne postacie jak i Symboliczne przedmioty i poszczególne sceny.

18.08.17
3 komentarze

Treść wypełniona symboliką – zwłaszcza akt II i III. W tym dziele znajdziemy zarówno Symboliczne postacie jak i Symboliczne przedmioty i poszczególne sceny.

Wesele składa się z trzech aktów. Akt I jest aktem realistycznym, napisanym w konwencji komedii realistycznej, akt II jest natomiast aktem symboliczno-wizyjnym, obie te konwencje przeplatają się w akcie trzecim.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze symbole występujące w Weselu

Symboliczne Postacie w „Weselu”

Chochoł

Chochoł to róża otulona słomą (by nie zmarzła). Chochoł ma złożoną i niejednoznaczną symbolikę – to nadzieja na odrodzenie (krzak ożywa na wiosnę) jak i symbol uśpienia narodu, marazmu.

Widmo

Widmo to upiór dawnego narzeczonego Marysi – Ludwika de Laveaux. Widmo to jest symbolem marzeń, niespełnionej miłości i pragnienia lepszego życia.

Stańczyk

Stańczyk to ostatni błazen Jagiellonów – znany z obrazu Jana Matejki. W „Weselu” jest to symbol mądrości i troski o ojczyznę, skrytej pod błazeńską czapką. Ta symboliczna postać wydaje się być zasmucona obecną sytuacją Polski. Stańczyk ukazuję się Dziennikarzowi – jest jego głosem sumienia.

Stańczyk na obrazie Jana Matejki

Rycerz

Czyli Zawisza Czarny z Garbowa – legendarna postać która uosabia honor i odwage. Symbol działania, waleczności, skonfrontowanej z niechęcią do działania i wszechobecnym marazmem obecnym między innymi w poezji. Rycerz ukazuję się poecie.

Hetman

Hetman czyli  Franciszek Ksawery Branicki, współtwórca konfederacji targowickiej (spisek magnacki z roku 1792). Hetman jest symbolem zdrady narodowej i zaprzedania Polski za pieniądze. Objawia się on Panu Młodemu który rozmyśla, co by o jego ożenku powiedzieli szlachetni przodkowie. Hetman uświadamia Pana Młodego, że jego małżeństwo z chłopką to zdrada swojej klasy społecznej.

Upiór

Upiór czyli Jakub Szela, jeden z przywódców rabacji galicyjskiej (powstanie chłopskie z 1846 roku skierowane przeciwko szlachcie). Upiór symbolizuje naturę chłopów – silnych a także zdolnych do wielkich czynów, ale za to naiwnych i potrzebujących dobrego przywódcy. Jest także symbolem krwawej zemsty. Upiór ukazuję się dziadowi i przywołuje zdarzenia ciążące na wzajemnych stosunek pomiędzy szlachtą a chłopstwem.

Wernyhora

Wernyhora czyli legendarny wieszcz ukraiński, wróżbita. Postać ta wywodząca się  z XVII wieku to  kozak znany ze swoich przepowiedni i proroctw. Przychodzi on do Gospodarza z poselstwem w sprawie organizacji powstania. Daję Gospodarzowi także złoty róg, który jest sygnałem do walki. Wernyhora jest symbolem czynu i niepodległości. Symbolizuję on także porozumienie ponad podziały (chłopi a szlachta).

Wernyhora na obrazie Jana Matejki

Symboliczne Przedmioty w „Weselu”:

Złoty Róg

Przedmiot ten daje Wernyhora Gospodarzowi. Złoty róg to symbol rozpoczynającego się powstania, symbol zagrzewania do walki. Przedmiot ten mógł wiązać się z legendą o uśpionych rycerzach z Tatr którzy na dźwięk rogu mieli się obudzić i stanąć do walki w obronie Polski. W „Weselu” złoty róg jest także symbolem przegranej, ponieważ zostaje on zgubiony przez Jaśka, schylającego się po czapkę z pawich piór.

Złota Podkowa

Złota Podkowa to symbol szczęścia zachowanego na później. W dramacie koń Wernyhory gubi podkowę, którą później znajduje Gospodyni i wkłada ją do kufra „na zaś”. Gest ten można interpretować jako przyszłą zapowiedź zwycięstwa powstania; Może to być jednak także  symbol chciwości chłopów oraz ich egoizmu.

Pawie Pióro

Pawie pióro to jednoznaczny symbol dumy i pychy narodowej. Jaśko wyciągając ręce po ten właśnie przedmiot gubi złoty róg który był podarunkiem od Wernyhory.

Kadyceusz

Kaduceusz to atrybut greckiego boga Hermesa – to zwieńczona skrzydłami laska, wokół której owinięte są dwa węże (symbol kadyceusza). W „Weselu” ta błazeńska laseczka symbolizuje spór. Zostaje ona wręczona Dzienikarzowi przez Stańczyka  który miał nią poruszyć innych.

Bronowicka Chata

Bronowicka chata to symbol całej Polski. W chacie tej (tak jaki i w Polsce) znalazły się najważniejsze postacie epoki: artyści, dziennikarze, chłopi.

Symboliczne Sceny w „Weselu”

Chocholi Taniec

Chocholi Taniec symbolizuje uśpienie, niemożność czynu a także  marazm narodu Polskiego. Taniec ten oznacza zatem także porzucenie idei walki o wolność.

Chocholi Taniec w Weselu

Zasłuchanie

Scena „zasłuchania” podobnie jak chocholi Taniec, symbolizuje marazm i uśpienie – bezczynne czekanie na cud.

Zgromadzenie chłopów z kosami

Scena ta symbolizuje gotowość chłopów do walki. Możliwe, że jest to nawiązanie do Bitwy nad Racławicami ( Bitwa z 1794 pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją – dowódcą wojsk Polskich był Tadeusz Kościuszko. W Bitwie tej brali udział kosynierzy)

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (22 votes, average: 4,59 out of 5)
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wiewior
wiewior
2 lat temu

kaduceusz*

Kaja
Kaja
2 lat temu

Pomocne, dzięki

CHOCHOŁ
CHOCHOŁ
1 rok temu

HAHA HI HI HEJZE HOLA