Toporzeł

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Toporzeł jest symbolem, który przedstawia obosieczny topór z głową orła. Został on zaprojektowany w 1935 roku przez Stanisława Szukalskiego, przedstawiając w ten sposób godło odrodzonej Polski. Głowa orła przypomina kształt haka. Obecnie wykorzystywany jest przez między innymi Wydawnictwo Toporzeł i Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot”. Organizacje te odwołują się do dorobku przedwojennej Zadrugi, który był polskim ruchem nacjonalistycznym i neopogańskim.

Toporzeł przyjmuje formę toporu z dwoma ostrzami, którego wierzchołek zakrzywia się w znak podobny do głowy orła. Dwa ostrza miały symbolizować skrzydła, zaś zakrzywiony wierzchołek styliska oznaczał głowę orła. Na środku znajdował się Gamadion, który jest podwójną odwróconą swastyką. Jest wyznaczeniem momentu, w którym Stanisława Szukalskiego zaczęły targać coraz większe ambicje, które stawały się oderwane od rzeczywistości. Chciał przebudować całą Europę, wprowadzić nowy porządek w „Neuropie”, która miała być wolna od konfliktów.

Toporzeł miał zastąpić orła w polskim godle, Szukalski uważał, że „wypchany biały kogut w stylu naturalistycznym nie może być nabrzmieniem Narodu”.

Topokrzyż

Topokrzyż jest to modyfikacja symbolu Toporła, jednak zamiast głowy orła obecny jest krzyż. Jest on opatrzony podpisem „Gospodarczą Organizujemy Jedność” (GOJ). W zamierzeniu autora znaku, miał on za zadanie wyznaczać nieżydowskie sklepy, został również w 1940 jako symbol polskich antysemitów z grupy „Atak”. Miał za zadanie oznaczać sklepy chrześcijańskie oraz wprowadzać ekonomiczny bojkot Żydów.

Stanisław Szukalski – autor symbolu Toporzeł

Stanisław Szukalski

Stanisław Szukalski w Krakowie 1936.

Stanisław Szukalski był polskim artystą – rzeźbiarzem, malarzem, rysownikiem, a także pełnił funkcje teoretyka i przywódcy Szczepu Rogate Serce. Pomimo że jego działania wpływały w głównej mierze na Polskę, to działał przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych. Stworzył koncepcję o starożytnym pochodzeniu Polaków o nazwie zermatyzm. Był przekonany, że dawniej wszyscy ludzie porozumiewali się za pomocą tego samego języka, opracował również formę prajęzyka – macimowę. Jego zdaniem, wszyscy ludzie wywodzą się z Wyspy Wielkanocnej, a następnie wędrowali do Zermatt – miejscowości w Szwajcarii, z której przybyli do Polski. Nie jest jednak to teza poparta naukowo, jest uważana za pseudonaukę.

Szukalski był osobą, która ciężko pracowała przez całe swoje życie. Jego żona była chora, a po jej śmierci sam Stanisław podupadł na zdrowiu. Jednak do końca życia był artystycznie aktywny – głównie rysował i pisał. Jego ostatnim dziełem jest wielka kubistyczna forma wyrzeźbiona w drewnie – „Bogini”, która jest traktowana jako ostatni żart Szukalskiego. Zmarł na skutek udaru mózgu, wywołanego prawdopodobnie wypadkiem ulicznym. Nie był nigdy doceniany przez rodaków ani przez resztę świata, popadał często w stany depresyjne oraz winił Polaków za zniszczenie jego dorobku artystycznego oraz kradzież najpiękniejszych dzieł. Był postacią kontrowersyjną, jego opinie i teorie wywoływały wiele pozytywnych i wiele negatywnych głosów.

Pomimo że Stanisław Szukalski odmienił swoje poglądy po wojnie – przestał wykazywać zachowania antysemityczne, jednak nadal był obsesyjnie zafascynowany antropologią. Pomimo zmiany poglądów, nie uchroniło to przed skrajnie nacjonalistycznymi ugrupowaniami, które przyjęły symbol Toporła za swój znak.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments