Czerwona Gwiazda

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Amulety
BLOG
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Popularne
Runy
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Czerwona Gwiazda to jeden z najbardziej znanych symboli komunistycznych (innym jest np. sierp i młot), spopularyzowany po rewolucji październikowej (1917r.). Do swoich emblematów  przyjmowały go partie komunistyczne na całym świecie – znak ten pojawiał się także na wielu flagach i godłach narodowych.

Historia powstania symbolu

Pochodzenie gwiazdy jako symbol masowego ruchu politycznego datuje się na czasy rosyjskiej wojny domowej z lat 1917-1922 i końca pierwszej wojny światowej w 1918 roku – ale dokładna data pierwszego użycia tego znaku pozostaje nieznana. Najczęściej przypuszcza się, że oddziały rosyjskie uciekające przed frontami austriackimi i niemieckimi znalazły się w Moskwie w 1917 r. i mieszały się z miejscowym garnizonem moskiewskim. Aby odróżnić oddziały moskiewskie od napływu wycofujących się frontmanów, oficerowie rozdawali żołnierzom cynowe gwiazdy do noszenia na czapkach. Kiedy wojska te dołączyły do ​​Armii Czerwonej i bolszewików, pomalowali swoje cynowe gwiazdy na czerwono, kolor socjalizmu, tworząc w ten sposób oryginalną czerwoną gwiazdę.

Inna historia o pochodzeniu czerwonej gwiazdy odnosi się do domniemanego spotkania Leona Trockiego z Nikołajem Krylenko. Krylenko, nosił zieloną gwiazdę na klapie; Trocki zapytał o jego znaczenie i otrzymał wyjaśnienie, że każde ramię gwiazdy reprezentuje jeden z pięciu tradycyjnych kontynentów. Po wysłuchaniu wyjaśnienia, Trocki określił, że żołnierze Armii Czerwonej powinni nosić podobną, czerwoną gwiazdę.

Znaczenie symbolu Czerwonej Gwiazdy

W jednej z interpretacji pięć punktów reprezentuje pięć palców ręki robotnika, a także pięć kontynentów. Mniej znaną sugestią jest to, że pięć punktów gwiazdy miało reprezentować pięć grup społecznych, które doprowadziły Rosję do komunizmu: młodzież, wojsko, robotnicy przemysłowi, robotnicy rolni (chłopi) i inteligencja.

Czerwona gwiazda stała się jednym z symboli reprezentujących Związek Radziecki pod rządami Partii Komunistycznej, wraz z, na przykład młotem i sierpem. W sowieckiej heraldyce czerwona gwiazda symbolizowała Armię Czerwoną i służbę wojskową, w przeciwieństwie do sierpa i młota, które symbolizowały pokojową pracę.

Ciekawostki

  • Prezentacja i obnoszenie się z symbolem Czerwonej gwiazdy jest zabronione w niektórych krajach (szczególnie byłych krajach socjalistycznych), a także w krajach, w których komunizm jest zabroniony przez prawo.
  • Symbol czerwonej gwiazdy występuje też w logo holenderskiej marki piwa Heineken. Nie ma on nic wspólnego z symboliką komunistyczną.

 

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 4,50 out of 5)

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Amadeo SendiuloWszystkieSymbole.plJakubJa Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Ja
Gość
Ja

To jest zmodyfikowany heksagram i na piwie to jest właśnie to bo Heineken to żyd i właśnie taką gwiazdę mają żydzi na fladze.

Jakub
Gość
Jakub

Po zdaniu: „Mniej znaną sugestią jest to, że pięć punktów gwiazdy miało reprezentować pięć grup społecznych, które doprowadziły Rosję do komunizmu:”, występującym pod koniec 1. akapitu pod nagłowkiem „Znaczenie symbolu Czerwonej Gwiazdy”, jest wymienionych 6 grup społecznych.

Amadeo Sendiulo
Gość
Amadeo Sendiulo

Zielona, pięcioramienna gwiazda, o której mowa, to pewnie symbol języka międzynarodowego „esperanto” 🙂