Historia kart Lenormand sięga przełomu XVIII i XIX wieku, gdzie zostały stosowane do wróżb tradycyjnych. Można stosować je do wielu rozkładów, jednak najczęściej układana jest wielka tablica, która jest przez niektórych uważana za jedyny prawidłowy sposób stosowania kart Lenormand. Wróżenie z takiej talii może się wydawać bardziej skomplikowane, niż wróżenie z talii kart tarota, jednak w praktyce okazuje się, że są dużo łatwiejsze do interpretacji ze względu na brak kart odwróconych.
Karty Lenormand – skąd się wzięły? Historia kart Lenormand.
Nie jest znane prawdziwe pochodzenie kart Lenormand, zostały one zainspirowane grą planszową „Das Spiel der Hoffnung”, która w tłumaczeniu nazywa się „Grą nadziei”, a ich nazwa pochodzi od sławnej na cały świat wróżki Madame Lenormand. Marie Anna Adelaide Lenormand była francuską, która zdobyła sławę poprzez niezwykle trafne przepowiednie. Początkowo przepowiadała jedynie swojemu ojczymowi, który był biznesmenem we francuskiej branży bieliźniarskiej. Dzięki szybko zdobytej sławie już jako 19-latka mogła prowadzić własny interes, którym była księgarnia. Stanowiła ona przykrywkę dla jej prawdziwej działalności – wróżbiarstwa. Do młodej wróżki przybywały znane osobistości, w tym Napoleon Bonaparte, któremu miała przewidzieć klęskę inwazji na Rosję.
Jak wróżyć z kart Lenormand?
Karty będące w talii mają zapisany na sobie symbol, który decyduje o ich znaczeniu, talia nie posiada również pozycji odwróconych, przez co, pomimo skomplikowanego wyglądu, nie jest trudno z niej wróżyć, niektórzy mówią, że jest to łatwiejsze, niż w przypadku klasycznej talii tarota.
Istnieją trzy tradycje przepowiadania przyszłości z talii kart Lenormand:
- Francuska
- Belgijsko-holenderska
- Szwedzko-niemiecka
Każda z tradycji jest częściowo zbieżna, jednak część z nich posiada swoje własne charakterystyczne wyjątki, dlatego warto skupić się na jednym z systemów. Gwarantuje to wtedy spójność przepowiedni.
Rozkłady kart Lenormand
Najpopularniejszym rozkładem kart Lenormand jest układ dzienny. Jest to jeden z najlepszych sposobów na stawianie przepowiedni, ponieważ jest najprostszy w interpretacji. Można go ułożyć z trzech kart. Losuje się trzy karty z talii i układane są one obok siebie. Losowanie może się odbywać na trzy sposoby: po potasowaniu należy przełożyć talię, a następnie albo wyciągnąć trzy pierwsze karty, albo trzy losowe karty z talii. Trzecim sposobem jest potasowanie i przełożenie kart, a następnie wyciągnięcie pierwszej karty i odczytanie jej numeru. Liczba wskazuje kolejną kartę, którą należy położyć na stole, podobnie jest w przypadku losowania trzeciej karty.
Popularnym rozkładem jest również układ tygodniowy. Układany jest z pięciu kart, a metoda jest najbardziej uniwersalna, ponieważ może odpowiedzieć na każde pytanie. Po przetasowania i przełożeniu kart należy wylosować dowolną metodą pięć z nich.
Rozkład typu krzyż jest bardziej skomplikowanym rozkładem, składającym się z dziesięciu kart. Może być stosowany w każdym pytaniu, jednak należy przestrzegać wzoru rozkładania kart: pierwsza i druga karta są środkiem krzyża, trzecia i czwarta stanowią górną część, piąta i szósta tworzą razem dolną część, siódma i ósma – lewy bok, zaś dziewiąta i dziesiąta prawy bok. Jest tworzony przez pięć pozycji, pierwszą z nich jest główne zagadnienie – obrazuje to, co najważniejsze w pytaniu. Drugą pozycją jest sposób zareagowania na sytuację. Pozycja trzecia mówi o tym, czego nie należy robić w danej sytuacji. Pozycja piąta pozwala poznać przeszłość i źródło problemu, zaś piąta jest skutkiem podjętych działań, które zasugerowały karty.
Najtrudniejszym układem jest wielka tablica, która jest często uznawana za jedyne prawidłowe użycie kart Lenormand. Odbijają one życie pytającego niczym lustro, a znajdzie się w nim odpowiedź na wszystkie pytania, nie trzeba zadawać konkretnego. Można ją rozłożyć według jednego z dwóch schematów.
Pierwszy z nich polega na ułożeniu czterech rzędów po dziewięć kart, rozkład należy rozpocząć od lewego górnego rogu.
Drugi sposób polega na rozkład kart w czterech rzędach po osiem kart. Na końcu układany jest piąty rząd, co składa się z czterech kart. W piątym rzędzie będzie zawarte ostatnie przesłanie, które karty chcą przesłać pytającemu.
Karty Lenormand można również użyć przy rozkładzie piramidy i decyzji. Rozkład piramidy układany jest z dziewięciu kart w trzech rzędach – pierwszy rząd są kartami zdrowia, drugi – partnerstwa i miłości, zaś trzeci – finansów. Rozkład decyzji polega na ułożeniu dwóch pionowych rzędów, z czego każdy ma po trzy karty. Przedstawia on dwie dostępne możliwości reakcji w danej sytuacji.
Znaczenie kart Lenormand
Talia Lenormand składa się z trzydziestu sześciu kart, które mogą mieć wydźwięk pozytywny, negatywny lub neutralny. Karty neutralne mogą mieć podwójne znaczenie, zależące od symboli sąsiadujących.
- Karty pozytywne: koniczyna, bukiet kwiatów, statek, wysłannik, dom, bocian, niedźwiedź, dziewczynka, gwiazdy, pies, wieża, serce, ogród, kobieta, mężczyzna, pierścionek, lilie, słońce, księżyc, klucz, kotwica.
- Karty negatywne: chmury, wąż, kosa, trumna, góra, rózgi, myszy, lis, krzyż.
- Karty neutralne: drzewo, książka, droga, ptaki, list.
Na każdej z kart znajduje się ilustracja jednej karty klasycznej, która dopełnia dany symbol. Zdarzają się jednak przypadki, w których znaczenia nie są wspólne, a przeciwstawne.
By rozszyfrować karty, najlepiej należy poznać znaczenie poszczególnych kart. Każda z nich ma swoje własne znaczenie, które może być negatywne, pozytywne lub neutralne. Znaczenia różnią się również pomiędzy tradycjami wróżenia. W przypadku tradycji francuskiej znaczenia kształtują się następująco:
- Jeździec – nowe sytuacje, nowości, nowiny
- Koniczyna – pojawienie się nowych możliwości, szczęście
- Statek – podróż w niedalekiej przyszłości
- Dom – rodzina oraz ognisko domowe
- Drzewo – życie, zdrowie
- Chmury – tymczasowe zamieszanie
- Żmija – trudności, zły omen
- Trumna – życiowe, wielkie zmiany, niekoniecznie pozytywne
- Kwiaty – radość, piękno
- Kosa – możliwość wypadku, przełomowe wydarzenie, szok
- Różgi – najczęściej jest to sprzeczka, ale może również oznaczać aktywność fizyczną i seks
- Ptaki – długie rozmowy i towarzystwo
- Dziecko – dzieciństwo
- Lis – praca, jednak także chytrość i spryt
- Niedźwiedź – sprawy finansowe
- Gwiazdy – duchowe przewodnictwo, ideały, w które się wierzy
- Bocian – nadchodzące zmiany, niekończenie złe
- Pies – przyjaciel, symbol zaufania
- Wieża – firma, przedsiębiorstwo, sprawy urzędowe i prawne
- Ogród – sprawy publiczne, wizerunek
- Góra – przeszkoda, bariera, możliwe opóźnienia
- Myszy – czas pełen stresu
- Drogi – wybór, decyzja, którą należy podjąć
- Serce – miłość
- Pierścionek – kontrakt, umowa
- Książka – wiedza, nieznane, nauka
- List – nowe wiadomości, dokumenty
- Kobieta – żeńska karta osobowa
- Mężczyzna – męska karta osobowa
- Lilia – spokój, dojrzałość
- Słońce – symbol sukcesu i radości
- Księżyc – kreatywność, emocje i intuicja
- Klucz – moce duchowe, możliwe rozwiązanie
- Ryby – samozatrudnienie
- Kotwica – długoterminowe cele, wytrwałość
- Krzyż – cierpienie, żal, smutek i rozpacz
Kart nie należy czytać pojedynczo, każda karta jest powiązana z innymi i należy je traktować jako całość. O wydźwięku kart neutralnych decydują symbole sąsiadujące – mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne.