Archanioł Gabriel

Archanioł Gabriel jest wysłannikiem Boga, którego imię w tłumaczeniu brzmi „Bóg jest moją siłą” lub „wojownik Boży”. Jest jednym z najwyższą rangą aniołów, symbolem zwiastowania, zmartwychwstania, kary, śmierci, miłosierdzia i objawienia.

11.11.21
Brak komentarzy

Archanioł Gabriel jest wysłannikiem Boga, którego imię w tłumaczeniu brzmi „Bóg jest moją siłą” lub „wojownik Boży”. Jest jednym z najwyższą rangą aniołów, symbolem zwiastowania, zmartwychwstania, kary, śmierci, miłosierdzia i objawienia, sprawuje również władzę nad Rajem i dziewiątym chórem Aniołów. Występuje w Starym Testamencie jako jeden z trzech znanych z imienia aniołów. Był on aniołem, który zwiastował Najświętszej Maryi Pannie narodzenie Jezusa, jednak pojawia się po raz pierwszy Zachariaszowi, gdy zwiastował narodzenie się świętego Jana Chrzciciela. Żona Zachariasza, Elżbieta, była bezpłodna, a miała urodzić syna o imieniu Jan, który wypełni proroctwo o nadejściu Eliasza. Był również tym, który polecił Józefowi, mężowi Maryi, by zaopiekował się swoją brzemienną małżonką. Objawił się ponownie Józefowi w czasie wydania przez króla Heroda rozkazu zabicia wszystkich chłopców z Betlejem i okolic poniżej drugiego roku życia, by ostrzec ich i zalecić ucieczkę do Egiptu.

Św. Archanioł Gabriel — atrybuty

Atrybutami Archanioła Gabriela są berło, lilia oraz gałązka oliwna lub gałązka palmowa, czasami uwzględnia się również trąbęharfę lub zwójBerło jest atrybutem władzy, która została Archaniołowi nadana przez Boga. Archanioł Gabriel przekazywał informacje od Boga czy dusz za pomocą muzyki, stąd w jego atrybutach są uwzględnione również instrumenty muzyczne, ona również wywołuje emocje i przywołuje wspomnienia. Lilie są symbolem pokoju, który jest oferowany każdemu człowiekowi. Przekazuje informację, że wszystko będzie dobrzeZwoje symbolizują mądrość oraz wiedzę, która jest w nich zawarta, Archanioł Gabriel informuje w ten sposób o przyszłości człowieka, któremu się objawia, a także zrozumienie przeszłości i rolę człowieka w życiu. Często jest utożsamiany z białym i żółtym lub złotym koloremBiel oznacza czystość i niewinność, a także zrozumienie i klarowność komunikacji, zaś złota barwa informuje o energii duchowej oraz wniebowstąpieniu. Mają za zadanie podnieść człowieka na duchu i pobudzić zrozumienie wewnętrznej mądrości.

Modlitwa do Archanioła Gabriela

Podstawową modlitwą do Archanioła Gabriela jest prośba o rozbudzenie empatii oraz odnowienie połączenia pomiędzy człowiekiem a Bogiem.

Święty Gabrielu Archaniele, aniele zwiastowania, wierny posłańcze Boży, otwórz nasze uszy nawet na ciche napomnienia i wołania kochającego Serca naszego Pana. Stój nam zawsze przed oczyma, prosimy cię, abyśmy słowo Boże należycie rozumieli, słuchali go i pełnili to, czego Bóg od nas żąda. Naucz nas czujnej gotowości, aby kiedy przyjdzie Pan, nie znalazł nas śpiących. Amen.

Nowo narodzone dzieci i młodzież można powierzyć pod opiekę Archanioła Gabriela za pomocą modlitw o opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi i młodzieżą oraz ogólnej modlitwy do Archanioła Gabriela — opiekuna wszystkich dzieci.

Święty Archaniele Gabrielu, zwiastunie cudu Wcielenia, miej w opiece nowo narodzone dzieci, aby żyły w pokoju i szczęściu. Miej w opiece również ludzi młodych, pomóż im zachować serca i ciała w czystości. Święty Archaniele Gabrielu, Twej opiece powierzam wszystkich, których kocham. Spraw, aby zawsze ufali Panu, szczególnie w godzinie próby, gdy zawodzi wszelka ludzka pomoc. Przypominaj im krzepiące słowa wypowiedziane w dniu Zwiastowania, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Amen.
Święty Archaniele Gabrielu, proszę Cię o opiekę dla mojego dziecka w każdym dniu i w każdej godzinie życia. Strzeż go przed niebezpieczeństwami tego świata i zagradzaj drogę, gdyby miało popełnić błąd. Rozwijaj w nim mądrość i talenty. Nauczaj dobroci, miłości i wiary w Twoje istnienie. Prowadź je, pouczaj, a w słabości umacniaj i pocieszaj. Amen.

Można również prosić o łaski płynące z tajemnicy Wcielenia, a także o wsparcie w codziennych potrzebach.

Święty Archaniele Gabrielu, wyjednaj nam przed Majestatem Bożego Miłosierdzia wsparcie w naszych codziennych potrzebach . Ty objawiłeś Maryi tajemnicę Wcielenia, prosimy Cię, spraw, abyśmy przez Twoje modlitwy i wstawiennictwo w niebie otrzymali wszelkie łaski płynące z tajemnicy Wcielenia i na wieki głosili chwałę Bożą na ziemi. Amen. 

Istnieje litania do Archanioła Gabriela, następująca po modlitwie do Boga i Trójcy Świętej, przed etapem proszenia Baranka Bożego o wysłuchanie i zmiłowanie się nad człowiekiem.

Jezu, Królu aniołów, zmiłuj się nad nami!
Święta Maryjo, Królowo aniołów – Módl się za nami!
Święty Gabrielu Archaniele,
Święty Gabrielu, siło Boża,
Nauczycielu ludów,
Aniele Wcielenia,
Posłańcu objawienia Bożego,
Nosicielu Dobrej Nowiny zbawienia,
Wierny pośle Boży do Zachariasza i Najświętszej Maryi Dziewicy,
Wierny sługo Syna Człowieczego,
Aniele pocieszenia Zbawiciela w strachu śmiertelnym,
Przyjacielu i doradco Matki Bożej,
Przewodniku i pomocniku św. Józefa,
Nauczycielu i podporo proroka Daniela,
Patronie rodziców i nauczycieli,
Przewodniku do zjednoczenia z Jezusem i Maryją,
Pocieszycielu cierpiących,
Siło słabych,
Święty Patronie środków masowego przekazu.

Archanioł Gabriel — patron, wizerunki

Archanioł Gabriel jest patronem pocztowców, filatelistów, dyplomatów, pracowników łączności oraz pracowników teledetekcjiradia i telewizji. Ogłosił tę informację papież Pius XII w 1951 roku. Archanioł Gabriel najczęściej przedstawiany jest na obrazach w scenie Zwiastowania, ukazany jako uskrzydlony młodzieniec w białych szatach z nimbem. Został patronem ludzi odpowiedzialnych za komunikację ze względu na rolę archanioła — był on Bożym Posłańcem, który był wysyłany do ludzi. Jest również aniołem miłosierdzia, zmartwychwstania, jak i również zemsty, śmierci i objawienia. Przesyła informację z modlitw prosto do Boga oraz dusz, które były kochane przez danego człowieka, przekazuje również wiadomości zwrotne. Opiekuje się dziećmi, od ich narodzin aż po wiek nastoletni. Daje rodzicom siłę oraz mądrość, które mogą wykorzystać w opiece nad swoim potomstwem, pozwala również wytrwać niesprzyjające czasy czy etapy buntu dziecka.

Podsumowanie

Archanioł Gabriel opiekuje się nie tylko osobami, które są odpowiedzialne za komunikację, ale również i muzykami czy dziećmi i młodzieżą. Jest to Archanioł przyjazny człowiekowi, rozumiejący jego potrzeby i prośby, które przekazuje do Boga. Objawiał się wielokrotnie osobom, które potrzebowały jego wsparcia, a także tym, przed którymi czyhało wielkie niebezpieczeństwo. Był również Archaniołem, który zwiastował narodzenie się Jezusa Chrystusa Maryi i polecił Józefowi zaopiekowanie się ciężarną, przestrzegł ich również przed rozkazem króla Heroda.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments