Kolor Różowy

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kolor różowy powstaje w wyniku połączenia koloru białego i czerwonego. W języku polskim, tak jak w większości języków europejskich jego nazwa pochodzi od róż, czyli ozdobnych kwiatów. Można go znaleźć również w wielu innych miejscach w naturze, nie tylko wśród innych roślin, ale również wśród zwierząt czy kamieni szlachetnych. Jest on kolorem używanym przy produkcji wielu przedmiotów i dekoracji wnętrz. Ma także swoje miejsce w świecie mody zarówno w ujęciu historycznym, jak i współcześnie.

Znaczenie i symbolika koloru różowego

Obecnie kolor ten w Polsce i w krajach kultury zachodniej związany jest przede wszystkim z kobiecością. Nie zawsze było tak w historii, ale w dzisiejszych czasach skojarzenie to jest bardzo mocne. Widać to wyraźnie w wyglądzie produktów skierowanych typowo dla kobiet, które w przeważającej części są całe lub przynajmniej mają elementy w tym kolorze. Innym przykładem są stroje dla dziewczynek, które również są w większości różowe. Również ubrania dla dorosłych kobiet często posiadają różowe dodatki.

Różowy podobnie jak czerwony kojarzony jest z miłością, jest to jedno z głównych skojarzeń związanych z tym kolorem razem z kobiecością. Jednak czerwony kojarzy się bardziej z namiętnością, a różowy reprezentuje bardziej czuły i delikatny rodzaj miłości. Jest to miłość romantyczna związana z bliskością drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych kolorów jego znaczenie i to, co oznacza, zmienia się w zależności od danego odcienia i od barw towarzyszących. Na przykład jasne odcienie różu, szczególnie w połączeniu z kolorem białym symbolizują niewinność. Z kolei jaskrawy róż podobnie jak ostra czerwień wiązany z pasją i pożądaniem.

Zdecydowanie jest to kolor radosny i wesoły. Te skojarzenia są wyraźnie widoczne w wyrażeniu „patrzeć przez różowe okulary„. Jest ono używane w stosunku do osób optymistycznie nastawionych do świata, niemartwiących się problemami i myślących pozytywnie. Z tego powodu czasami jest również kojarzony z przesadną beztroską i ignorowaniem negatywnych stron rzeczywistości.

Symbolika w różnych kulturach i krajach

Wymienione wyżej znaczenia koloru różowego funkcjonują w głównie krajach, w których panuje kultura zachodnia i europejska. W innych rejonach świata może mieć on inną symbolikę.

Na przykład w Japonii jest on utożsamiany z bardzo ważnym w tym kraju symbolem, jakim są kwitnące wiśnie. Kwiaty tych drzew mają bowiem taki kolor. Różowy jest tutaj łączony z życiem i dobrym zdrowiem. Posiada on również pewne konotacje z męskością, ponieważ kwitnące wiśnie symbolizowały młodych wojowników poległych w walce.

W Indiach jest to kolor utożsamiany z Ganeshą jednym z najważniejszych bóstw w mitologii hinduskiej. Jest on patronem mądrości i sprytu, a jego postać często jest ukazywana podczas siedzenia na różowym kwiecie lotosu. Również elementu jego stroju często przedstawiane są w odcieniach różu.

Ciekawostki o kolorze różowym

Kolor flamingów, jednych z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w tym kolorze nie jest naturalną barwą ich piór. Tak naprawdę są one białe, a różowe zabarwienie jest efektem czerwonego barwnika, który znajduje się w zjadanym przez nie pożywieniu.

W Chinach do czasu przybycia europejczyków nie był on rozpoznawany. Nie może więc dziwić, że jego chińska nazwa oznacza dosłownie „zagraniczny kolor„.

Psychologia udowodniła, że przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na kolor różowy ma działanie uspokajające.

Kwiaty w tym kolorze są najczęściej kupowanymi w kwiaciarniach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (10 votes, average: 3,20 out of 5)
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Różowy burak
Różowy burak
5 lat temu

Dopisałbym tu że jeszcze kiladziesiąt lat temu różowy był kolorem MĘSKIM, kojarzcym się ze strojem św. Józefa.
Damskim kolorem był niebieski (suknia św. Maryi)
(Źródło kultura ludowa)
Wg. mnie zmiana znaczenia nastąpiła po przyjściu do Polski tych afer z homo-niewiadomo.
Tera to facet się nie może po męsku ubrać, bo zara go uznają za geja lub transwersterytkę.

Stefan
Stefan
3 lat temu
Reply to  Różowy burak

Tylko skąd o tym wiesz bo w bibli o tym nie napisali 🙂 z obrazów 🙂 ? nazwa koloru od kwiatów więc jak blubisz kwiaty śmigają w różowym co obchodzi opinia innych 🙂