Niezapominajka

Większość znanych kwiatów niesie ze sobą jakieś przesłanie. Jednym z takich małych przedstawicieli tego trendu jest niezapominajka – niebieski kwiatek, który posiada bogatą symbolikę.

27.06.19
Brak komentarzy

W otaczającym nas świecie znajduje się niezliczona ilość kwiatów i roślin, których symbolika jest dla nas nieznana. Może to być dla nas dziwne, ale większość kwiatów niesie ze sobą jakieś przesłanie. Jednym z takich małych przedstawicieli tego trendu jest niezapominajka. Ten mały, niepozorny, zazwyczaj niebieski kwiatek ma dość bogatą historię i jest z nim związanych wiele opowieści.

Niezapominajka – etymologia nazwy, historia

Niezapominajka, przez niektórych nazywana niezabudka od rosyjskiej nazwy tego kwiatu, oznacza w wolnym tłumaczeniu „mysie uszko”. Patrząc na płatki tego maleńkiego kwiatka nie sposób się nie zgodzić z tym porównaniem.

Najwięcej podań historycznych i legend na jego temat pochodzi ze średniowiecznych Niemiec. Z stamtąd tez pochodzą najbardziej znane legendy na temat tego kwiatu. Jedna z nich opowiada o tym jak to, w zależności od wersji, rycerz bądź młodzieniec zbierał małe niebieskie kwiaty dla swojej ukochanej na brzegu rzeki. Niestety w pewnym momencie omsknęła mu się noga i wpadając do wody został porwany przez nurt. Oddalając się krzyczał „nie zapomnij o mnie”, co dało nazwę temu małemu kwiatkowi.

Druga z kolei legenda opowiadająca o etymologii niezapominajki nawiązuje do stworzenia świata. Podczas stwarzania roślin i nadawaniu im nazw Pan Bóg przeoczył jeden z kwiatów, gdy ten zapytał się, co z nim będzie, Bóg odparł ze od dziś będziesz się zwać niezapominajka.

Niezapominajka – symbolika „niebieskiego kwiatu”

Jak sama nazwa wskazuje niezapominajka jest symbolem pamięci, ma przypominać zapominalskim o zadaniach na dany dzien. Niezapominajka jest tez kwiatem osób zakochanych, które czeka tymczasowa rozłąka.

Z dodatkowych symboli, jakimi jest niezapominajka możemy wyróżnić to, że jest ona symbolem troski o osoby chore i niepełnosprawne oraz takie, które potrzebują opieki innych. Jest tez symbolem ludzi chorych na Alzheimera. Symbolizuje rosnące uczucie między dwojgiem ludzi. Niestety niezapominajka jest tez symbolem tragicznego wydarzenia a mianowicie ludobójstwa Ormian, które rozpoczęło się w 1915 i pochłonęło prawie 1.5 Miliona ofiar.

Wygląd, kolor i ciekawostki związane z niezapominajką

 

Niebieskie kwiaty niezapominajki

 

Każda odmiana tego kwiatu produkuje lekko zmienione kompozycje, choć najbardziej popularna jest ta koloru niebieskiego. Niezapominajka, mimo iż ma bardzo delikatny wygląd jest kwiatem bardzo wytrzymałym i odpornym. Nie potrzebuje też nie wiadomo, jakich warunków do uprawy, co czyni ja bardzo wytrzymałą. Może rosnąć na glebach piaszczystych i zazwyczaj nie lubi słońca. Pojawia się w zacienionych lasach i w większych i gęstszych zagajnikach. Bardzo często też występuje na terenach czasowo zalewowych. Warto pamiętać ze niezapominajka powinna by c stosowana jedynie, jako ozdoba, ponieważ zazwyczaj jest ona trująca. Nie można jej stosować tez, jako substytut leczniczy, ponieważ może nawet prowadzić do raka wątroby. Mówiąc przekornie warto pamiętać o niezapominajce i o jej symbolice, bo jak na tak mały kwiatek ma bardzo wiele do przekazania.

Tatuaże z kwiatem niezapominajki

Te niebieski kwiatki są popularnym wzorem na tatuaże – szczególnie minimalistyczne na nadgarstku lub kostce (źródło poniższych przykładów: pinterest)

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments