Frezja

Frezja to delikatny i zarazem piękny kwiat który często towarzyszy nam w najważniejszych uroczystościach naszego życia. Jaka jest historia, znaczenie i symbolika tego kwiatu?

27.06.19
Brak komentarzy

Frezja to delikatny i zarazem piękny kwiat który często towarzyszy nam w najważniejszych uroczystościach naszego życia. Ich symbolika i znaczenie maja na to niebagatelny wpływ. Historia powstania nazwy tego kwiatu jest równie fascynująca i w pełni oddaje znaczenie symboliczne tej rośliny.

Historia kwiatu

Frezja po raz pierwszy została opisana, jako rodzina w 1866 roku przez niemieckiego botanika Christiana F. Ecklona. Z nim tez wiąże się etymologia Frezji, ponieważ nazwał on ten kwiat na cześć swojego przyjaciela, również botanika, Friedricha Freese w hołdzie ich przyjaźni. Mówi się, że frezja właśnie, dlatego symbolizuje przyjaźń, żeby uszanować więź miedzy tymi dwoma ludźmi. Ecklon po raz pierwszy zbadał frezję w jej rodzinnych stronach a mianowicie we wschodniej części południowej Afryki. Z racji kraju pochodzenia kwiaty te najlepiej czują się w tropikalnych klimatach. W umiarkowanych nie utrzymują się bez odpowiedniej ochrony za długo. W Europie i USA s hodowane zazwyczaj, jako kwiaty cięte i stosowane podczas różnorakich okazji. Frezje zyskały popularność w latach 50 ubiegłego wieku i od tamtej pory towarzyszyły ślubom i innym okazjom.

Biała frezja

Białe kwiaty frezji emitują bardziej stonowany zapach

Białe kwiaty emitują bardziej stonowany zapach, podczas gdy różowe i czerwone kwiaty uwalniają najbardziej intensywny zapach.

Symbolika i znaczenie Frezji

Frezja jest bardzo bogata w znaczenia i symbolikę. Znaczenie frezji obejmuje takie sprawy jak:

  • Niewinność
  • Słodycz
  • Zamyślenie
  • Przyjaźń
  • Zaufanie

Z racji symbolizowanych wartości frezje często goszczą na ślubnych stołach i w ślubnych bukietach, symbolizując niewinność i czystość panny młodej. Dodatkowego piękna i klimatu nadają one poprzez intensywny zapach, który wydzielają.

Frezja w kolorze pomarańczowym

Frezja w kolorze pomarańczowym

Frezje możemy podarować komuś w ramach podziękowania za występ w trudnych warunkach. Delikatna natura kwiatów czynie je odpowiednim podarkiem dla młodych dziewczyn po trudnych występach artystycznych. W dzisiejszych czasach w Stanach Zjednoczonych frezja jest kwiatem towarzyszącym 7 rocznicy ślubu. Z kolei w czasach wiktoriańskich była odpowiedzią w momencie, kiedy nie można było zrobić tego słowem pisanym, a symbolizowała zaufanie. Znaczenie dodatkowe tego kwiatu jest związane z jego kolorystyką. Jak wspominaliśmy wcześniej frezje stosowane podczas ślubów były zazwyczaj koloru białego. Z kolei bukiet kolorowych frezji jest odpowiedni do wyrażenia troskliwości, zaufania i przyjaźni miedzy przyjaciółmi, współpracownikami lub członkami rodziny.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments