Chrzest święty jest jednym z najważniejszych sakramentów chrześcijańskich. Uroczystość jest pełna symboliki, pozwala nowemu członkowi społeczności kościoła oczyścić się z grzechu pierworodnego. Najważniejszymi symbolami chrztu świętego to woda chrzcielna, krzyżmo, znak krzyża, świeca chrzcielna oraz biała szata. Chrzest zaczyna się od nadania imienia nowemu członkowi społeczności. Po rozmowie z rodzicami dziecka, następuje naznaczenie dziecka przez księdza krzyżmem chrzcielnym. Właściwą częścią ceremonii jest ochrzczenie dziecka przy pomocy wody święconej z chrzcielnicy lub poprzez zanurzenie go w wodzie. Podczas chrztu czytane są również wersy pochodzące z Biblii, pochodzące ze Starego i Nowego Testamentu, świętując słowo Boże. Modlitwy wypowiadane podczas ceremonii błagają o uwolnienie od grzechu pierworodnego dla nowego członka kościoła oraz o miłosierdzie i łaskę dla niego, rodziców, rodziców chrzestnych, a także rodziny i wiernych.
Jakie są symbole chrztu świętego – lista
Najważniejszymi symbolami chrztu świętego są:
- Znak krzyża
- Rodzice chrzestni
- Krzyżmo święte
- Świeca Chrzcielna
- Biała szata
- Gołąb
- Zanurzenie w wodzie święconej
Znak krzyża
Znak krzyża wykonuje się na czole chrzczonej osoby. Krzyż w wierze katolickiej jest symbolem miłości doskonałej. Trwa ona aż do śmierci i równocześnie ją przezwyciężają. Jest to podstawowy znak przynależności do wiary, a samo oznaczenie dziecka znakiem krzyża oznacza naznaczenie pieczęcią Chrystusa.
Rodzice chrzestni
Rodzice chrzestni mają za zadanie pomóc rodzicom wychowywać ochrzczone dziecko w wierze chrześcijańskiej. Są oni wybierani przez rodziców. Matka chrzestna przygotowuje do chrztu białą szatę, zaś ojciec chrzestny — świecę chrzcielną. W niektórych kościołach rodzice chrzestni trzymają dziecko podczas obrzędu chrztu, częściej stoją za rodzicami, będąc świadkiem całej ceremonii. Warto dokładnie przyjrzeć się przyszłym rodzicom chrzestnym, by byli zaangażowani w prawidłowy rozwój wiary u dziecka, częstym zjawiskiem jest traktowanie tytułu rodzica chrzestnego jako honorowego, nie przejmując się kształtowaniem wiary.
Krzyżmo święte
Krzyżmo święte służy do namaszczania osoby, której udzielany jest chrzest. Jest to oliwa z oliwek połączona z balsamem, (zobacz: gałązka oliwna) która została w Wielki Czwartek poświęcona przez biskupa. Symbolizuje włączenie nowego wyznawcy Chrystusa do wspólnoty oraz wzywa go do głoszenia Słowa Bożego na wzór Chrystusa. Jest używany w celu wzmocnienia wiary, ma za zadanie zmiękczać, leczyć oraz chronić. Nakłada się olej na czoło na znak krzyża. Daje siłę i moc, by przeciwstawić się grzechowi.
Świeca Chrzcielna
Świeca chrzcielna to duża, wykonana z pszczelego wosku świeca, jest ona podpalana od Paschału. Paschał symbolizuje Chrystusa, a ogień od niego pochodzący i przekazany przez rodziców dziecku oznacza światło wiary, które będzie mu towarzyszyć przez całe życie. W momencie chrztu, ogień wiary zapala się w człowieku, symbolizuje światło świata i nadziei. Światło również posiada własną symbolikę — był to pierwszy dar od Boga, który powstał.
Biała szata
Biała szata jest symbolem czystości duszy, która została oczyszczona z grzechu pierworodnego podczas chrztu. Symbolizuje głęboką odnowę i rozpoczęcie nowego życia. Dzieci, które są chrzczone, otrzymują białą szatę jako symbol czystości duszy (zobacz: znaczenie kolory białego). Nakłada ją matka chrzestna, zobowiązując się, że będzie pomagała i czuwała, by ochrzczony zachował czystość duszy przez całe życie. Dorosłe osoby, które zechciały przyjąć chrzest święty, są najczęściej już na samym początku ubrani w białe szaty.
Gołąb
Gołąb jest symbolem Ducha Świętego oraz pokoju między Bogiem a ludźmi. W Biblii podczas chrztu Jezusa niebiosa się otworzyły, a z nich przemówił Bóg, wysyłając gołębice jako Ducha Świętego na ziemię. Gołąb potwierdził Jezusa jako Wybrańca i pozwoliło na połączenie trzy osoby wchodzące w skład Trójcy Świętej: Boga Ojca, Jezusa Syna i Ducha Świętego.
Zanurzenie w wodzie święconej
Podczas ceremonii chrztu świętego błogosławieństwa udziela się poprzez polanie lub zanurzenie dziecka w wodzie. Jest to symbol uwolnienia od grzechu pierworodnego, umożliwiając osobie uczestniczącej w ceremonii rozpoczęcie nowej drogi życia w Chrystusie. Opiera się na myśli, że wraz z wodą i duchem, człowiek dostaje nowe życie. Podczas odmawiania modlitwy przez księdza, prosi on o zesłanie Ducha Świętego do wody, stąd właściwości uświęcające wody, w której następuje zanurzenie. Do zanurzania lub dziecka służy chrzcielnica, która wypełniona jest wodą święconą. Często ozdabiana tradycyjnymi rzeźbami, które symbolizują chrzcielne strumienie, kałuże lub rzeki w czasach, gdy ludzie odbywali chrzest w rzece.
Podsumowanie
Chrzest święty jest ceremonią o podniosłym charakterze, pełną symboliki. Oznacza uwolnienie dziecka od ciężaru grzechu pierworodnego, a odzianie dziecka w białe szaty oznacza nieskazitelną czystość nowego członka społeczności kościoła. Chrzest jest również pierwszą uroczystością w życiu każdego nowego chrześcijanina. Można go udzielić każdemu, nie zważając na wiek czy wcześniejsze przywiązania do innych wyznać.