Tulipan

Tulipany do Europy zostały one sprowadzone w XVI w. gdzie została im nadana ich obecna nazwa. Wywodziła się ona od tureckiego słowa tülbent, które oznacza tkaninę, którą owijano turbany. Jakie znaczenie dzisiaj mają dla nas tulipany i jakie jest ich miejsce w kulturze?

28.04.19
Brak komentarzy

Tulipan w dzisiejszych czasach jednoznacznie kojarzy nam się z Holandią i wielkimi polami tychże kwiatów. Nasuwa, więc to wniosek, że to właśnie ten kraj jest stolicą tego wspaniałego kwiatu. Nic bardziej mylnego. Krajem, który jest najbardziej związany z tulipanami jest Turcja. Do Europy zostały one sprowadzone w XVI w. gdzie została im nadana ich obecna nazwa. Wywodziła się ona od tureckiego słowa tülbent, które oznacza tkaninę, którą owijano turbany, co odzwierciedla podobieństwo kwitnących kwiatów do turbanu. Choć to Turcja jest stolicą tulipanów to już pierwsze wzmianki historyczne na temat ich hodowli pochodzą z X w. n.e. z Persji. Wtedy to też dokonywano ich selekcji i krzyżowania odmian tak, aby uzyskać jak najmocniejsze i jak najpiękniejsze odmiany.

Po sprowadzeniu Tulipana do Europy zaczęło się na nie prawdziwe szaleństwo. Niektóre odmiany tego kwiatu były tak cenne, że koszt jednej cebulki odpowiadał rocznym zarobkom dobrze wykwalifikowanego rzemieślnika. Sprzyjało to tworzeniu się dużych fortun, ale też szybkiemu traceniu całych majątków. Po tym okresie to właśnie Holandia stała się znana z hodowli tych kwiatów. Ale jakie znaczenie dzisiaj mają dla nas tulipany i jakie jest ich miejsce w kulturze?

 

Ścieżka z czerwonych tulipanów

Tulipan – co symbolizuje?

Jak w przypadku innych kwiatów tutaj też w zależności od rejonu świata tulipan ma różne znaczenia, ale mimo wszystko są one bardzo do siebie zbliżone. W zależności od tego, jaki kwiat ma kolor, takie też miał znaczenie, ale o tym później. Teraz skupimy się na głównych jego cechach. Mimo tego, że tulipan nie jest najpiękniejszym kwiatem w ogrodzie jego symbolika jest dość szeroka. W pierwszej kolejności symbolizuje doskonałą i trwałą miłość pomiędzy partnerami lub członkami rodziny. Pozostając w temacie miłości symbolika tulipana nawiązuje też do nieśmiertelnej, namiętnej miłości bez względu na to czy jest odwzajemniona czy nie. W bardziej ogólnym rozrachunku tulipan symbolizuje też obfitość i dobrobyt. Jest też symbolem dobroczynności i wspomagania osób, którym w życiu gorzej się powodzi. Znaczenie tulipana dostrzegamy też w samej kul tirze tureckiej. Był on uważany za symbol raju na ziemi czyniąc go częścią wielu religijnych i świeckich dzieł sztuki. Podczas gdy w imperium osmańskim sadzono tulipany, aby przypomnieć o niebie i życiu wiecznym, Holendrzy, którzy spopularyzowali kwiat, uznali to za przypomnienie tego, jak krótkie może być życie.

Znaczenie kolorów w tulipanie

Samo ogólne znaczenie tulipanów jest uzupełniane poprzez kolor lub kolory, jaki zdobią płatki. I tak żółty kolor jest symbolem radości. Ich symbolika to szczęście i pogodne myśli. Są idealnym podarkiem, jeżeli chcemy wywołać uśmiech na twarzy naszego partnera życiowego. Pomarańczowe tulipany są bardziej ekspresyjne i ich znaczenie kryje się pod entuzjazmem, mocą i pożądaniem. Kolejny ceniony kolor to biały.  Ich symbolika też ma znaczenie w związku, ponieważ oznacza przebaczenie. Dodatkowo są tez one symbolem raju i nieskazitelnej czystości. Z wielu popularnych kolorów tulipanów możemy zwrócić uwagę na dwa najbardziej znane, czyli na kolor różowy i fioletowy. I tak kolejno kolor różowy oznacza troskę i sentyment, co może dać sygnał obdarowanej osobie, że chcemy się o nią zatroszczyć. Z kolei fioletowy jest symbolem królewskiej władzy i wspaniałości.

Ciekawostki dotyczące tulipanów.

Z tulipanem jest związana ciekawa turecka legenda. Według mitu mężczyznę o imieniu Ferhard, zostawiła i odrzuciła kobieta imieniem Sharin. Ta nieodwzajemniona miłość sprawiła, że chłopak dzień i noc rzewnie płakał, a każda łza, która padła na ziemię, zamieniała się w tulipana. Co ciekawe też tulipany mają swój epizod w nazewnictwie historycznym.  Czasy Imperium Osmańskiego są nazywane epoką tulipanów. W tych czasach symbolizował on raj na ziemi, obfitość i dostatek.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 3,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments