Kiedy chcemy obdarować kogoś, kogo kochamy, jakimś drobnym prezentem, który będzie symbolem naszej miłości albo przyjaźni zazwyczaj wybieramy się do kwiaciarni. Jeżeli decyzja jest podjęta spontanicznie w większości przypadków nasze oczy kierują się ku róży. Jak to się stało, że ten kwiat jest istnym hegemonem w tej dziedzinie i niepodzielnie dzierży berło władzy na tronie wszystkich kwiatów? Jaki kolor wybrać odpowiednio do sytuacji żeby nie strzelić gafy albo żeby odbiorca naszego prezentu nie odebrał mylnie naszych intencji?
Róża – historia kwiatu
Historia tego kwiatu sięga na prawdę bardzo daleko, ponieważ zdaniem paleobiologów ze Stanów Zjednoczonych róża pojawiła się na ziemi około 40 milionów lat temu. Większa cześć gatunków, bo aż prawie 70% gatunków pochodzi z Azji. Z kolei pozostałe 30% wywodzi się z Afryki, Bliskiego wschodu, Europy i Ameryki Północnej.
Kolejno przez wieki róże wędrowały poprzez utwory literackie, malunki aż po westchnienia poetów. W starożytnych Egipcie malunki kwiatów można znaleźć na ścianach grobowców. W tamtej kulturze róża była poświęcona Izydzie, a korona z róż stanowiła część wyposażenia zmarłych. Z kolei ściany świątyni Salomona obmywano wodą różaną. Kolejną epoką, w której róże odgrywały ważna rolę była epoka hellenistyczna. Starożytni grecy uważali różę za symbol Afrodyty, bogini miłości. Co ciekawe grecy samo powstanie kwiatu róży wiążą właśnie z tą boginią. Według mitu kwiaty te powstały z krwi Afrodyty, która to zraniła się w stopę biegnąc do swojego kochanka Adonisa. Druga wersja jest taka, że róża pojawiła się na ziemi razem z Afrodytą wyłaniając się z tej samej morskiej piany, co bogini. W starożytnym Rzymie święto poświęcone duchom zmarłych nazywało się Rosaria, i wtedy też groby ozdabiano właśnie różami. A jak się przedstawia sprawa z kolorystyką róż?
Symbolika i znaczenie kolorów róży.
Na dzień dzisiejszy możemy dosłownie wymarzyć sobie kolor róży, jaką chcemy komuś wręczyć. Sposoby uzyskiwania różnych odcieni są tak mnogie, że część z nich możemy wykonać w domu. Ale co dzisiaj oznaczają konkretne kolory róż i jakie niosą ze sobą przesłanie?
-
Czerwona róża
Róża koloru czerwonego stała się symbolem wyrażającym romantyczną miłość. Nie ma bardziej trwałego symbolu miłości i piękna w sztuce niż czerwone róże. Kwiaty te również pojawiają się często w klasycznych obrazach, współczesnych filmach i wielu innych miejscach. Choć czerwona róża ma długą i piętrową historię, nadal króluje, jako najwyższy symbol namiętnej miłości. Czerwona róża symbolizuje też namiętność, małżeństwo, macierzyństwo, ale również wstyd i próżność świata. Jej najbardziej znanym znaczeniem jest jednak miłość. W zależności od odcienia płatków symbolika tego kwiatu może być nieco inna.
-
Biała róża
Białe kwiaty dostosowane są do podniosłych uroczystości i są odpowiednim sposobem celebracji nowego początku lub pożegnania. Czysty biały kolor wyraża szacunek, oddaje hołd nowym startom i wyraża nadzieję na przyszłość. Historycznie biała róża symbolizowała niewinność i czystość. Dlatego też białe róże towarzyszą weselom i bukietom ślubnym (sprawdź również: kolor biały). W dzisiejszych czasach biała róża nadal kojarzy się zarówno z czystą miłością, jak i formalną ceremonią. Dlatego też nadal jest nieodłącznym towarzyszem uroczystych okazji, takich jak rocznice, chrzciny i zakończenie roku szkolnego.
-
Różowa róża
Różowe róże są różami uniwersalnymi. Idealnie nadają się do wysłania razem z podziękowaniami, jeżeli chcemy rozweselić bliską nam osobę lub ozdobę innej romantycznej okazji. Róże tego koloru były pierwszym kwiatem uprawnym o innym kolorze niż czerwony głównie, dlatego że różowe róże są najbardziej rozpowszechnione na wolności. Różowy kolor tego kwiatu od zawszy był kojarzony z uczuciem miłości i wdzięczności. Mówi się, że ciemniejsze różowe róże są symbolem wdzięczności i uznania, podczas gdy jaśniejsze róże kojarzą się z łagodnością i podziwem.
-
Pomarańczowa róża
Symbolika, która kryje się za pomarańczowymi różami to pożądanie, entuzjazm i fascynacja. Z racji dwóch podstawowych kolorów, z jakich się składa pomarańcz, czyli żółtego i czerwonego, często symbolizuję łącznika pomiędzy przyjaźnią symbolizowaną przez róże żółte a miłością symbolizowaną przez róże czerwoną. Idealnie nadaje się na podkreślenie chęci rozwinięcia związku z czysto przyjacielskiego na taki podszyty jakimś uczuciem. Dodatkowo kolor ten symbolizuje takie entuzjastyczne uczucia jak miłość, podziękowania lub przyjaźń.
-
Żółta róża
Ze względu na bliskie skojarzenia ze słońcem i życiodajnym ciepłem, żółty jest odwiecznym kolorem ciepłych uczuć przyjaźni i optymizmu. W wielu kulturach wschodnich kolor żółty reprezentuje radość, mądrość i moc. W kulturze europejskiej żółta róża jest symbolem szczęścia i wolności, co czyni to odpowiednim prezentem dla naszych najbliższych kobiet jak mama, babcia, córka czy małżonka. Z kolei w krajach bliskiego wschodu żółte róże maja bardziej negatywny wydźwięk. W tych krajach żółte róże są symbolem rozwodu a w czasach wiktoriańskich w Anglii symbolizowały zazdrość, która też w dzisiejszych czasach kojarzyć się może właśnie z kwiatem w tym kolorze. Z racji tego, że znaczenie żółtego koloru niektórym osobom może kojarzyć się negatywnie, dlatego aby nie zranić nieumyślnie uczuć danej osoby warto do bukietu kwiatów dodać króciutki liścik wyrażający nasze intencje.
-
Fioletowa róża
Fioletową róże powinniśmy zabrać ze sobą na pierwsza randkę, ponieważ jest ona symbolem miłości od pierwszego wejrzenia jak również oczarowanie. Kwiaty w tym kolorze są ciężko dostępne wiec, jeżeli jakaś kobieta dostanie taką właśnie róże, będzie to niejako oznaczać, że jest dla obdarowującego bardzo ważna, bo ten wykazał inicjatywę, że by jej sprawić przyjemność. Mówi niejako ona „zachwycasz mnie i chce ci dąć wszystko, co najlepsze”
Róża w alchemii i numerologii
Róża jest nie tylko pięknym przykładem tego jak kolor może zmienić symbolikę kwiatu, ale też ma ona niebagatelne znaczenie w numerologii. W sztuce okresu renesansu róża z ośmioma płatkami była przesłaniem odrodzenia i odnowy. W tekstach alchemicznych i sztuce róża z siedmioma płatkami była symbolem włączenia, powszechnego zrozumienia i porządku. Związek między numerologią a różą jest również widoczny w masonerii, gdzie każda z trzech róż symbolizuje przewodnią zasadę – Miłość, Życie i Światło. W Tarocie róża jest uważana za symbol równowagi. Wyraża obietnicę, nowe początki i nadzieję. Jej ciernie reprezentują obronę, fizyczność, stratę, bezmyślność.
W głównych arkanach róża pojawia się na kartach Maga, Siły, Śmierci i Błazna. Wszystkie te karty posiadają silne znaczenie równowagi.
Chrześcijanie w średniowieczu identyfikowali pięć płatków róży z pięcioma ranami Chrystusa (zobacz: Róża Lutra). Róża później związana była z Maryją Dziewicą i została ostatecznie przyjęta, jako symbol krwi chrześcijańskich męczenników. Bukiet czerwonych róż jest używany, jako prezent na Walentynki, który upamiętnia Świętego Walentego.
Inne – dodatek
Popularne znaczenie liczby róż znalezione gdzie s w Internecie:
- 1 róża – Wciąż Cię kocham. Dowód sympatii na pierwszej randce.
- 2 róże – Odwzajemnione uczucie obojga ludzi.
- 3 róże – Kocham Cię!
- 6 róż – Chcę być tylko Twój!
- 7 róż – Jestem Tobą zauroczony.
- 9 róż – Bądźmy razem na zawsze.
- 10 róż – Jesteś idealna.
- 11 róż – Jesteś moim skarbem. Jesteś tą jedyną i najważniejszą. Ciebie kocham najbardziej.
- 12 róż – Bądź moja!
- 13 róż – Tajemniczy wielbiciel lub wyznanie szczerej i prawdziwej przyjaźni.
- 15 róż – Przepraszam – na przeprosiny.
- 20 róż –Moje uczucie jest szczere.
- 40 róż – Moja miłość do Ciebie jest szczera.
- 50 róż – Bezgraniczna miłość i oddanie.
- 99 róż – Będę Cię kochał do końca życia i nie opuszczę aż do śmierci.
- 100 róż – Udany związek przez całe 100 lat. Oddani sobie do najstarszych lat.