Lapis Lazuli

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Lapis Lazuli to półszlachetny kamień używany w jubilerstwie, któremu przypisuje się również właściwości ezoteryczne. Najbardziej znane miejsce jego wydobycia to Afganistan. Odbywa się ono w złożu położonym w górach na północnym wschodzie kraju. Istnieją historyczne dowody, że ten kamień wydobywano w tym miejscu już 6000 lat temu i był on znany starożytnym Egipcjanom i Babilończykom.

Duże złoża znajdują się również w Rosji nad jeziorem Bajkał. Odkryto je w połowie XIX wieku, a dokładniej w 1851 roku. Wydobywane tam Lapis Lazuli różnią się od afgańskich odpowiedników jaśniejszą barwą. Dodatkowo występują one najczęściej z domieszką pirytu. Jego występowanie obejmuje również Chile, RPA i USA.

Lapis Lazuli – Kolory

Kamienie te wyróżniają się bardzo charakterystycznym intensywnie niebieskim kolorem. Przez wieki po sproszkowaniu używane były jako naturalny pigment, z którego robiono niebieską farbę. Barwę uzyskaną w ten sposób nazwano ultramaryną. Farby naturalnego pochodzenia wykorzystywano w malarstwie do XIX wieku, kiedy powstała syntetyczna farba w tym kolorze.

Pożądaną cechą Lapis Lazuli jest domieszka w postaci drobno rozdzielonego pirytu. Jest to minerał w kolorze złota, który wyjątkowo pięknie prezentuje się na ciemnoniebieskim tle. Jednak pirytu nie może być zbyt dużo, ponieważ wtedy kamień traci swój charakterystyczny kolor i nabiera zielonkawego odcieniu.

Użycie w biżuterii

Od najdawniejszych czasów Lapis Lazuli był używany do produkcji biżuterii. Ze względu na swój piękny wygląd często był kojarzony z bóstwami i władzą królewską. W mitach sumeryjski jednym z atrybutów Inanni bogini miłości był naszyjnik z Lapis Lazuli. Natomiast w starożytnym Egipcie biżuterię z tego kamienia nosili faraonowie i sędziowie.

Współcześnie biżuteria z Lapis Lazuri jest szeroko dostępna w sklepach jubilerskich. Wykonuje się z niej najczęściej naszyjniki, kolczyki i bransolety. Jest ona popularna nie tylko ze względu na wygląd, ale również wśród osób interesujących się ezoteryką. Powodem są przypisywane tym kamieniom właściwości magiczne.

Znaczenie i symbolika Lapis Lazuli

Związki pomiędzy władcami i dostojnikami, których było stać na biżuterie wykonaną z Lapis Lazuli miały wpływ na jej symbolizm. Spowodowały one, że kamienie te zaczęły być łączone z pozytywnymi atrybutami związanymi z władzą. Z tego powodu jest to symbol przywództwa, czystości umysłu i zdolności do podejmowania decyzji. Inne przypisywane im cechy to:

  • Mądrość
  • Umiłowanie prawdy
  • Dążenie do ciągłego poszerzania wiedzy
  • Umiejętność komunikacji z innymi ludźmi

Właściwości kamienia

Właściwości magiczne i ezoteryczne przypisywane Lapis Lazuli łączą się z jego symbolizmem. Jest to kamień dla osób poszukujących mądrości życiowej lub szukających rozwiązań nurtujących je problemów. Pomaga w łagodzeniu sporów i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów z innymi ludźmi. Pomaga również podczas medytacji, ułatwiając osiągnięcie wewnętrznego spokoju i poczucia jedności z otaczającym światem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (4 votes, average: 3,50 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments