Symbol Supermana

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Superman jest superbohaterem występującym w uniwersum DC, który był jednym z pierwszych superbohaterów w historii. Jego symbol „S” na piersi jest charakterystyczny, pomimo że powstał wiele lat temu. Pochodził początkowo jedynie od pierwszej litery pseudonimu superbohatera, jednak w filmie pochodzącym z 1978 roku można dowiedzieć się, że był herbem rodziny Supermana, która pochodziła z planety Krypton — jego rodzice owinęli go w koc, mającego to właśnie logo.

Superman – kim jest? Informacje o postaci

Superman jest postacią stworzoną przez DC Comics, który zadebiutował w Action Comics #1 w 1938 roku. Jest fikcyjnym superbohaterem stworzonym przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela, a autorzy inspirowali się postacią Robin Hooda, Zorro, koncepcją nadczłowieka opartą na teorii Fryderyka Nietzschego oraz inspirowali się losami Mojżesza i mitem o Heraklesie. Jego ludzkim imieniem jest Clark Kent, a jego postać zapoczątkowała tradycyjny ubiór superbohaterów, którzy pochodzili z DC Comics.

Symbol, logo Supermana – jak wygląda?

Strojem Supermana był niebieski kostium z czerwoną peleryną i logiem na piersi. Jest stworzony z litery „S” w czerwonej barwie, położonej na żółtej tarczy w kształcie diamentu. Logo przechodziło wiele zmian, począwszy od kształtu tarczy, która przybrała najpierw postać trójkąta, a następnie kryształu, aż po kolorystykę litery znajdującej się na jej środku — zmieniła swój kolor na czerwony.

Historia logo Supermana

Historia wyglądu symbolu Supermana

Historia wyglądu symbolu Supermana – źródło: 1000logos.net

Logo Supermana powstało w 1938 roku wraz z pierwszym komiksem na jego temat. Była to żółta tarcza policyjna z czerwonym „S” w centrum oraz z czarną ramką. Po roku logo zostało zmodyfikowane, tarcza przypominała bardziej odwrócony trójkąt, a litera urosła w swoich rozmiarach.

W marcu 1940 roku podczas wydania Superman #4 zupełnie zmieniła się paleta kolorów loga — tarcza stała się czarna z białą ramką, zaś litera „S” nabrała ciemniejszej barwy, jednak istniała jedynie przez dwa odcinki, by następnie zostać zastąpiona przez tradycyjne logo Supermana z żółto-czerwonymi barwami.

W 1940 roku miał również debiut nowego kształtu tarczy w formie diamentu. Logo miało formę żółtego kryształu z grubą, czerwoną ramką i czerwoną literą „S” wewnątrz. Na przestrzeni kolejnych lat, znak Supermana przechodził nieznaczne zmiany w proporcjach oraz w kolorystyce.

Logo z 1968 roku jest używane do dzisiaj. Miał on formę kryształu z żółtym tłem oraz literą „S” wewnątrz, a także ramką o czerwonej barwie. Czerwień zmieniła swoje natężenie — stała się jasna, jednak wywołująca spokój. Litera miała zaokrąglony ogon na dole, zaś na górze zawijała się ostrym zakrętem do górnej części ramki. Całość była obramowana dodatkowo czarnymi liniami.

Od 1997 do 1998 roku pojawiła się nowa wersja logo, które zadebiutowało w filmie The Electric Blue. Żółty zmienił się na biel, zaś czerwień została stonowana i przyciemniona. Następnie tło diamentu zmieniło się na niebieski, zaś litera — na biały, a miało to związek z przemianami zachodzącymi w superbohaterze i jego nowymi mocami. W roku 2000 wraz z animowaną serią o Supermanie, logo powróciło do swojej pierwotnej kolorystyki.

latach 2001-2002 tło zmieniło barwę na czerń, zaś czerwień została bardziej przyciemniona i stonowana, jednak w roku 2011 logo przeszło ponowne zmiany, powracając do swoich poprzednich kolorów, jednak jaśniejszych i stonowanych. Żółty nabrał niemal kremowej barwy, zaś litera „S” oraz ramka pozostawały ciemnoczerwone.

Podsumowanie

Superman był jednym z pierwszych superbohaterów, który zapoczątkował zarówno tradycyjny strój superbohaterów, jak i wiele późniejszych komiksów o osobach walczących ze złem. Jego logo zmieniało się wraz z rozwojem bohatera, często zmieniało kolorystykę i kształty, jednak jego barwy ostatecznie pozostały takie, jak na pierwowzorze — żółte i czerwone.

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments